Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Çağdaş eğitimin önündeki engeller

Çağdaş eğitimin önündeki engeller

Çağdaş eğitim anlayışının temel özellikleri şunlardır:

1- Çağdaş eğitimin merkezinde öğrenci vardır.

2- Çağdaş eğitim anlayışı bireyi her yönüyle kendisi ve toplumu için en iyi şekilde geliştirilmesini amaç edinir.

3- Çağdaş eğitimin anlayışı öğrencilerin psikolojik sosyal fiziksel yönlerden sürekli bir şekilde bir bütün olarak gelişmelerine toplumla uyum içinde mutlu ve üretken kişiler olarak yetişmelerine yardım etmektir.

4- Bu bağlamda öğrencinin eğitim ve öğretim aktivitelerden maksimum düzeyde yararlanabilmesi için okul bünyesinde geleneksel öğretim ve yönetim faaliyetlerinin dışında rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin içinde bulunduğu öğrenci kişilik hizmetlerinin yer almasıdır.

Çağdaş öğrenci yetiştirmek zor. Maalesef, halen eğitim sistemimiz öğretmen merkezli yürüyor.

Onlarca, öğrenci merkezli öğretim yöntemleri bulunurken öğretmenlerce çeşitli imkânsızlıklardan dolayı sınıflarda kullanılmıyor.

Yine, eğitim sitemimiz bireyleri geliştiremiyor. Kendilerini geliştirmelerine olanak tanımıyor. Böylece de toplumda gelişmiyor. Her yönüyle dışa bağımlı olmamız bu anlayışın kanıtı değil mi? Toplumumuzun çoğu üretken değil. İşsiz üniversite mezunu azımsanmayacak oranda olduğu biliniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi