Salim ÜNSAL

Salim ÜNSAL

Diploma Notunuz YGS Sıralarınızı Ne Kadar Etkiler?

Diploma Notunuz YGS Sıralarınızı Ne Kadar Etkiler?

YGS tamamlanıp, sonuçlar açıklandıktan hemen sonra merak edilen iki önemli veri vardır.
A) Puanlar
B) Sıralar

YGS Puanları ile bir üniversite hayali kuran adaylar için merak edilen bir diğer veri yani üçüncü veri ise yerleştirme sıralarıdır. Tamam sıram bu kadar ama diploma notu devreye girdiğinde ne olup bitecek acaba diye merak eder çoğu aday.

İşte bu çalışmamızda YGS'de oluşan ham sıralama değerlerinin diploma notundan ne kadar etkilendiğini inceledik. İlginç sonuçlarla karşılaşacaksınız...


Bu çalışmadaki etkilenme 2015 verilerinin damıtılmasıyla elde edilmiştir. Damıtma deyince böyle limon gibi sıkma, kaynayan suyun buharından dolayı tencerenin kapağında biriken su damlacıklarını çay bardağına boşaltma gibi düşünenler temiz kalpli çocuklardır. Bir nevi öyle diyelim.

2015'e göre 2016 ham sıralarını yerleştirme sıralarına yuvarladık ama 2016'da da diploma notlarının etkileşiminin büyük yamuklar yapmayacağı düşüncesindeyiz.

Peki! Bu dosyayı nasıl indirecek ve nasıl kullanacaksınız? Lütfen bütün maddeleri okumadan yarı yolda işlem yapmaya kalkmayın. Sıralı bir şekilde...

1) Öncelikle mobil cihazlarda bu dosyayı çalıştırmak mobil excel aplikasyonunun yüklü olmasını gerektirir ve kullanabilme becerisini göstermiş az sayıda aday biliyorum. Zira mobil cihazlarda Office programları çok yaygın kullanılmıyor ne yazık ki. Armut piş, ağzıma düş olmaz gençler. Az biraz gayret pls..

2) Tavsiyemiz daha çok bir dizüstü ya da masaüstü PC'ye dosyayı indirmenizdir. Tabi ki bu PC'de Microsoft Office programlarından Excel'in 2010 veya sonraki sürümlerinin sisteminizde yüklü ve kullanıma hazır halde olmasını öneririz. Hocam laptop var niye açılmıyor diye soranlar acil bi Office programına müracaat edin ya da dosyayı güvenli moddan çıkarıp çalışın. "Düzenlemeyi Etkinleştir" butonu dosyanın üst kısmındadır.

3) Donanım olarak ilk 2 maddeden birine sahipseniz ve az biraz Office programlarına aşinalığınız varsa 4. maddedeki dosyayı önce cihazınıza ya da PC'nize kaydetmeniz gerekir. "Hocam ben anlamadım. Napıyorduk?" diyenler; 1. maddeye geri dönün. "Ayıpsın hoca anladık" diyenler 4. maddeden devam...

4) Programı PC formatında indirmek için şu linki tıklayın, mobil formatında kullanabilmek için ise şu linki tıklayın. Açılan ekranda PC için "farklı kaydet" butonuna basarak dosyayı cihazınıza kaydedin. Mobil için "Excel'de aç" butonuna basın. Hemen çalıştırıp adamın canını sıkmayın. Bi kaydedin bakim...

5) Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra dosyayı açıp egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz puan ve diploma notunu girerek her türlü sıralama değişimini görüntüleyebilirsiniz. (Survivor kadar heyecanlı değil ama kendi çapında bir heyecana sahip...)

6) Yapmanız gereken, bakmak istediğiniz YGS puan türünü seçip, alttaki iki hücreye Ham YGS puanınızı ve yaklaşık diploma notunuzu yazmaktır. Başka hiç bir yere hiç bir şey yazmayın. Zira dosyanın pek çok hücresi manyakça formüllerle dolu olabilir ve yanlışlıkla sildiğinizde sistem sizlere ömür. 

7) Eğer geçen yıl yerleşmişseniz alttaki geçen yıl yerleştiniz mi sorusuna evet'i tıklayın. Yerleşmediyseniz de "evet"i tıklayın ve görün yerleşenlerin halini ve onlara acıyın...

8) Siz bunları yazdıktan sonra alttaki hücrelerde ham sıranızın yaklaşık ne kadar olduğunu, yerleştirme sıranızın nereye çıktığı veya düştüğünü, çıkış ve düşüş sıralama sapmasının ne kadar olacağını görüntüleyebilirsiniz.

9) Nasıl? Olmuş mu? Güzel mi?

10) E Hadi kolay gelsin o zaman...

11) Önemli Not: "Hocam ben androidciyim, cihazda çalışmıyor, ne yapmam gerek" diye feryat figan edenlere selam bile vermem, bilmiş olun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Salim ÜNSAL Arşivi