Turgay Polat

Turgay Polat

Dünyanın geleceği eğitimde

Dünyanın geleceği eğitimde

Bugün size ABD Başkanı Obama'nın yaptığı son konuşmadan bahsedeceğim.

 

Neden mi? Çünkü konuşması ikinci dönem başkanlığının icraat toplantısı idi. Obama ikinci dönem neler yapacağını anlattı, anlattıklarının tamamına yakını eğitimde yapacaklarıyla ilgiliydi. Obama ülkesinin sorunlarının çözümünün eğitimden geçeceğini sürekli ifade etti. 'En önemli meselemiz, istihdam yaratmak ama daha da önemlisi bu işlerde istihdam edeceğimiz vatandaşlarımızı, bu işlerde gerekli olacak iş becerisi ve eğitimiyle donatabilmemizdir' yani Obama iş yaratalım ama önce nitelikli işgücü için 'Eğitim eğitim eğitim' dedi.
Sonra devam etti 'Bu da ancak, erken yaşlarda olasıdır. Bütün araştırmalar göstermektedir ki, bir çocuk ne kadar erken öğrenebilirse, o kadar daha çok yol alabilir. Fakat şu anda 4 yaşındaki çocuklarımızın ancak 3/10'ü nitelikli okul öncesi eğitimi alabiliyor. Okul öncesi eğitime en çok gereksinimi olan düşük gelirli ailelerin çocukları, okul öncesi eğitimden mahrum kalıyor ve bu da bundan sonraki tüm hayatlarını gölgeliyor.' Müthiş tespit, süper gücün başkanı diyor ki okul öncesi yani erken çocukluk eğitimi çok önemli, ABD olarak bunu çözmemiz lazım. Bu arada ABD'de okul öncesi eğitim oranı %90'ları aşmış durumda. Bizde ise halen %30'lara bile ulaşmadı ama bizim gündemimizde okul öncesi eğitim yerine başka şeyler var. Öyle ya ABD dünyanın en gelişmiş ülkesi değil, sanki biz en gelişmiş ülkeyiz de onlar bunu dert ediyor. Biz de tık yok.
Daha sonra devam ediyor 'Bu nedenle, bu gece, tüm ülkede nitelikli okul öncesi eğitime her bir çocuğumuzun tek tek ulaşabilmesi için çalışacağımıza söz veriyorum. Bu da bizim yapabileceğimiz bir şey. Okul öncesi için harcayacağımız her 1 dolar, ileride okul başarılarını artırmak, hatta okullarda şiddet suçlarını azaltmak için harcayacağımız her 7 doları tasarruf etmemizi sağlayacaktır' bakar mısınız? Obama okul öncesi eğitime yatırılacak bir doların neleri geri kazandıracağını hesaplıyor. Biz bu hesapları yapmıyoruz neden yapalım ki biz dershaneleri kapatınca zaten bütün eğitim sorunlarımız çözülmüş olacak ya.
Obama 4 yıl önce göreve geldiğinde eğitimde 'her çocuk zirveye' adlı bir proje başlatmış ve ABD'de öğrenme sorunu yaşayan öğrencilere büyük destekler vermişti. Hatta öğrencileri dershanelere gönderip ücretlerini de devlete ödeterek öğrencilerin gelişimini desteklemişti. Dün akşam 'Bu gece, Amerika için yeni bir hedef koyuyorum. Meslek yüksek okullarıyla ve iş dünyasıyla işbirliği yaparak, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi bugünün ve yarının iş dünyasının gerektirdiği becerilerle donanmış mezunlar yetiştiren liselerimizi ödüllendireceğiz' dedi. İşte anahtar burada; Obama Başkan, ABD'nin bir numarası bir hedef koyuyor ve bu hedef içerikle ve kaliteyle ilgili. Bizde ise iyi kurumları ödüllendirmek bir yana, bu tür işleri yapanlara soruşturma açılıyor.
Neden bunu yazdığımızı merak ettiniz değil mi? Çoğunuz bize ne Obama'dan diyeceksiniz belki. Benim bunu yazmamdaki hedef dünyanın eğitime bakışını anlatmak içindi. Düşünün ABD dünyanın süper gücü, 4600'ü aşkın üniversitesi var ve dünyanın en iyi üniversiteleri, teknolojide, bilimde bir numara ama başkan çıkıp eğitimi anlatıyor ve tüm hedeflerini eğitim alanında koyuyor. ABD bu konuşmadan sonra eğitime büyük yatırım yapacaktır. Zaten dünyayı yöneten sistemi daha da güçlenecektir. İşte mesele burada. Türkiye eğitim sisteminde boş işleri tartışmak yerine geleceğin süper gücü olmanın eğitimden geçtiğini kavrayarak yeniden tartışmalıdır. İnsanların giyimini kuşamını, sütü tartışacağına, bilimde, teknolojide süper güç olmak için gereken okulları tartışmalıdır.  Son söz Milli Eğitim Bakanı'na; Sayın Bakanım, sizden önceki bakanlar Obama'nın işaret ettiği gibi çalışan okulları ve üniversiteleri görmezden geldiler. Siz bunları görmezden gelmeyin, görün, onları destekleyin. Çünkü bu ülkenin geleceği eğitimdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Turgay Polat Arşivi