Fransa’nın yabancılara ait okulların Türk Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmasına karşı çıkmasının nedenleri neler olabilir

Fransa’nın yabancılara ait okulların Türk Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmasına karşı çıkmasının nedenleri neler olabilir
Fransa’nın yabancılara ait okulların Türk Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmasına karşı çıkmasının nedenleri neler olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devleti zamanında sayısı üç yüzü bulunan yabancı okulların varlığı geriye kalan topraklarda Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı okullar sorunu yaşamasına neden olmuştur. Bu okulların müfredatının ve memurlarının tayin edilmesine müdahil olmak isteyen Türkiye sorunu çözmek için adımlar atmaya başlamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredat belirlenmesi ve memurların teftiş için görevlendirilmesi yabancı okullar sermayedarlarını rahatsız etmeye başlamıştır. Bunun başında da Fransa gelmektedir. Fransa özerk bir anlayışla eğitim vermek isterken, Türkiye bunu bir iç tehdit olarak algılamış ve kendince önlemler almaya alarak da engel olmaya çalışmıştır.

1
102
6
49
4
1
13
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.