Hz. Muhammed'in hakkı gözetmedeki hassasiyeti ne demektir

Hz. Muhammed'in hakkı gözetmedeki hassasiyeti ne demektir

Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hakkı gözetmedeki hassasiyeti ne demektir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Hz.Muhammed emanete hıyanet etmez, kimsenin hakkını kimseye yedirmezdi. Kul hakkı konusunda çok hassas olan peygamberimiz para, mal, mülk yüzünden kavga eden çoğu insana yardım etmiştir.

Peygamber Efendimiz hakkı gözetmede çok hassas olmuştur. O bu konuda bizlere örnektir. Bununla ilgili şu şekilde bir örnek verebiliriz:

Kabe taşı olan Hacer-ül Esvedi her kabile taşımak istiyordu. Bu iş o kadar uzun bir hal aldı ki neredeyse kan davasına dönüşecekti. Daha sonra insanlar Kabe’ye ilk kim girerse onu hakem seçelim demişlerdir. Kabe’ye ilk gelen kişi Peygamber Efendimiz olmuştur. O da hırkasını çıkarıp taşın üzerine koymuş her ucundan kabileden bir kişinin tutmasını söylemiştir. Bu şekilde hak yenmeden sorun çözülmüştür.

Hakkı gözetmek; adil olmak ve her hak sahibine hakkını vermek demektir. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) en belirgin özelliklerinden biri de insanlar arasında adaletle karar vermesi ve adil davranmasıdır. Hz. Peygamber (s.a.v.), Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de buyurduğu “… Eğer hükmedecek olursan, aralarında adalet ile hükmet. Çünkü Allah adil davrananları sever.” emrini her durumda uygulamıştır.

Hz. Muhammed (s.a.v.) insanlığın huzuru için adaleti en temel ilke olarak görmüştür. O karar verirken hiç kimseye ayrıcalık göstermez, makam, mevki, zenginlik, fakirlik, akrabalık bağı gibi durumlar onun verdiği kararları etkilemezdi. Hak sahibinin hakkını alması konusuna dikkat ederdi. Bununla birlikte zayıf ve güçsüzlerin, çocukların, yetim ve yoksulların haklarının korunmasında daha titiz davranırdı.

Hz. Muhammed (s.a.v.), peygamberlikten önceki hayatında da güzel ahlak sahibiydi. O çevresinde adil, güvenilir ve dürüst kişiliği ile tanınmıştı. Gençliğinde Mekke’ye dışarıdan gelenlerin karşılaşacağı zorlukları önlemek, onların can ve mal güvenliklerini sağlamak için Hilfü’l-Fudûl’un (erdemliler birliği) çalışmalarına aktif bir şekilde katılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
45
45
45
45
45
45
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.