İtikat, fıkıh, tasavvuf ve mezhep kavramlarının anlamı

İtikat, fıkıh, tasavvuf ve mezhep kavramlarının anlamı

İtikat, fıkıh, tasavvuf ve mezhep kavramlarının ne anlama geldiği konusunda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İtikat: İslam inanç sistemi demektir. Bir fik­re, bir inan­ca bağ­lan­ma; inan­ma. Bir din ve­ya mez­he­bin te­mel inanç de­ğer­le­ri. Al­lâh’a kal­bî bağ­lı­lık, ke­sin inan­ma; îman anlamlarına gelmektedir.

Fıkıh: İslam hukuku demektir. Bir şe­yi lâ­yı­kıy­la bil­me, şu­ur­lu ola­rak id­rak et­me, kav­ra­ma. İs­lâm hu­ku­ku anlamlarına gelmektedir.

Tasavvuf: Tanrı’nın varlığını, birliğini, niteliğini ve evrenin oluşumunu varlık birliğiyle, yaratılanla yaratanın bir oluşu, aynı kaynaktan gelişi anlayışıyla açıklayan dinsel ve felsefi akım, İslam gizemciliği.

Mezhep: bir dinin, anlayış ve görüş ayrılıkları dolayısıyla ortaya çıkan, belirli kuralları, kendi içinde tutarlı inanç ve davranış bütünlüğü bulunan büyük kollarından her biri.

Bu yazımızı okuyanlar aşağıdaki yazımızı da okudular
1. İslam dünyasında yaygın olan itikadi ve fıkhi mezhepler ile tasavvufi ekollerin adlarını okumak için tıklayınız 
2. Tasavvufun amaçları ve temel ilkeleri hakkında bir araştırma okumak için tıklayınız 
3. Cem, cemevi, musahiplik ve Hızır orucu hakkında bir araştırma okumak için tıklayınız 
4. İslam Ansiklopedisi, tasavvuf kitapları, genel ağ vb. kaynaklardan Alevilik-Bektaşilik hakkında bir araştırma yapınız. Alevilik-Bektaşilikte önem verilen başlıca ilkeleri öğreniniz okumak için tıklayınız 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1802
1048
1651
137
72
409
468
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
4 Yorum