Kazım Karabekir’in Millî Mücadele’ye katkıları nelerdir

Kazım Karabekir’in Millî Mücadele’ye katkıları nelerdir

Kazım Karabekir’in Millî Mücadele’ye katkıları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması doğrultusunda Osmanlı ordusu dağıtılmış anlaşma şartlarına göre Itilaf devletleri açısından tehdit oluşturan çeşitli bölgelerin işgal edileceği ifade edilmiştir. Bu doğrultuda anlaşma sonrasında Anadolu'nun işgaline başlanmıştır. Buna karşı olarak Anadolu'da Milli Mücadele başlamıştır.

Milli Mücadele kapsamında ilk olarak bölgesel daha sonrasında ise ulusal savunma yapılmıştır. TBMM'nin kuruluşu doğrultusunda düzenli Türk ordusu kurulmuş, ordu düşmana karşı koymuştur. Düzenli Türk ordusu Doğu cephesi komutanı olarak Kazım Karabekir atanmıştır. Kazım Karabekir bu kapsamda Doğu illerimizi işgal altına alan İngiliz ve Ermeni işgalcilerin yurttan atılmasını sağlamıştır.

Osmanlı Devleti’nin farklı yerlerinde yüzyıllardır huzur içinde yaşayan Ermeniler, 19. yüzyılın ikinci yarından itibaren İngiliz ve Rusların kışkırtmaları ile Osmanlı Devleti içinde huzursuzluk çıkarmaya başladılar. 1878’de Rusların, Ermenilerle ilgili iddialarını Berlin Konferansı’na taşımaları ile birlikte sorun uluslararası bir sorun hâline dönüşmüştü. Bu tarihten sonra Ermeniler, kendi içlerinde örgütlenerek türlü sorunlar çıkarmaya başlamışlardır. Kafkas Cephesi’nde Ruslarla birlik yapan Ermeniler, Osmanlı ordusunu zorda bırakmışlardı. I. Dünya Savaşı’nın devam ettiği yıllarda Ruslar ülkelerinde ihtilal çıkması üzerine Doğu Anadolu’daki Osmanlı topraklarını bırakıp çekilmişlerdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1095
2534
2613
990
436
412
2769
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
5 Yorum