Osmanlı Devleti’nin askerî gücü neden yok edilmek istenmiştir

Osmanlı Devleti’nin askerî gücü neden yok edilmek istenmiştir

Osmanlı Devleti’nin askerî gücü neden yok edilmek istenmiştir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nda ağır yenilgiler alarak kayıplar yaşasa da birçok cephede galibiyetler de yaşamıştır. Osmanlı Devleti’nin askeri gücü az sayıda askerin çok önemli galibiyetler almasıyla ortaya konmuştur. Bunun farkına varan İtilaf Devletleri savaş sonrası Osmanlı Devleti’nin askeri gücünü zayıflatmak istemiştir.

Sevr Antlaşması’nda öne sürülen konulardan biri de asker sayısının azaltılması, zorunlu askerliğin kaldırılması ve ağır silah teçhizatlarının bırakılması şeklindeydi. Böylece Osmanlı askeri olarak zayıflatılmak ve güçsüz duruma düşürülmek istenmiştir.

Osmanlı’nın eski gücünün olmaması topraklarını savunamamasına ve kayıplar yaşamasına neden olacaktı. Bu nedenle İtilaf Devletleri askeri güç üzerine hamle yapmıştır.

  • Askeri güç bir ülkenin kendisini savunmak ve insanlarının güvenliğini sağlamak için sahip  olduğu silahlı güce denir.
  • Bir ülkenin askeri gücünün dağıtılması ülkede devletin olmaması demektir. Osmanlı Devletinin ordusunun dağıtılmasının en büyük sebebi tekrar toparlanıp kendilerine karşı çıkmaması için dağıtılmıştır.
  • Tarihte Türkler ne kadar orduları dağıtılsa devletleri yıkılsa bir süre sonra tekrar ordu kurup tekrar  devlet kurmuşlardır. Bunu bilen İtilaf Devletleri önlem olarak Osmanlı Ordusun terhis edip ellerindeki silahlarını almak istemişlerdir.
  • Türkleri böyle bir duruma düşürmek için yüzyıllardır uğraşıyorlardı.
  • Ordunun büyük bölümü dağıtılmış, silahları toplanmış ama Türklerin yüreklerindeki özgürlük iman ve inancını çıkartamamışlardır.
  • Bütün yokluklara rağmen Türk Halkı yeni bir Türk Ordusu kurmuş ve vatanını düşmanlardan temizlemiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
11
29
8
18
6
315
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.