Sâdâbat Paktı’nın imzalanmasının nedenleri neler olabilir

Sâdâbat Paktı’nın imzalanmasının nedenleri neler olabilir
Sâdâbat Paktı’nın imzalanmasının nedenleri neler olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

1935 yılında İtalya’nın Habeşistan’ı işgali ile Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’in güvenliği tehlikeye düşmüştü. Bu durumda Türkiye tarihten gelen dostluk ilişkilerinin bulunduğu İran, Irak ve Afganistan’la İran’ın başkenti Tahran’da Sadabat Paktı’nı imzaladı.

İtalya ve Fransa’nın sömürge arayışları ve bazı toprakları ilhak etmek istemesi özellikle Türkiye için doğu sınırlarının tehdit altında olmasına neden olmuştur. Bu nedenle siyasi hamleler yapılarak doğu sınırlarının güvenliğinin sağlanması ve iç huzurun temin edilmesi bakımından bazı antlaşmalar yapılmıştır.

İtalya ve Fransa hamlelerine karşı Türkiye İran ve Irak ile anlaşma yaparak doğu sınırlarının güvenliğinin sağlanmasında tehditleri bertaraf etmek adına önemli bir başarı elde etmiştir. Türkiye’nin yeni kurulan bir devlet olarak güvenliğinin sağlanması çok önemlidir. Sadabat Paktı da en önemli antlaşmalardan biri olarak doğu illerinde güvenliğinin ve huzurun oluşmasında etkili olmuştur.

9
4
4
8
32
24
15
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.