1. HABERLER

  2. DİNİ BİLGİLER

  3. Tilavet secdesi nasıl yapılır
Tilavet secdesi nasıl yapılır

Tilavet secdesi nasıl yapılır

Kur'ân'da on dört yerde geçen secde âyetlerinin okunması veya işitilmesi halinde yapılan secdeye denir. Bu secdenin yapılması vaciptir.

Tilavet secdesi; Kuran’ı Kerim”de secde ayetlerinin okunduğu anlarda Allah”a saygı belirtmek amacıyla ayeti okuyanın ve o ayeti duyanların yaptığı secdeye denir. Üzerine vacip olunan kimsenin bu secdeyi yapmaması durumunda günaha düştüğü söylenir.

Tilavet secdesi şu şekilde eda edilir; İlk önce abdest alınır. Daha sonra kıbleye dönülür. Tilavet secdesi için niyet getirilir. Sonra eller kaldırılmadan ‘Allah-u Ekber’ denir ve secdeye gidilir. Secdede üç kez ‘Sübhane Rabbiyel Ala’ yada bir kez ‘Sübhane Rabbena in kane vadü Rabbina lemefula’ denir. Ardından ‘Allahu Ekber’ denilerek kalkılır. Ayakta ise ‘Gufraneke Rabbena ve ileykel masir.’ denir. Bu secde bir kez uygulanır.

Kuran-ı Kerim de 14 tane secde ayeti bulunmaktadır. İşte bu süreler ve geçtiği ayetler şunlardır;

1) Araf suresi- 206
2) Rad suresi- 15
3) Nahl suresi- 50
4) İsrâ suresi- 109
5) Meryem suresi- 58
6) Hac suresi- 18
7) Furkan suresi- 60
8) Neml suresi- 26
9) Secde suresi- 15
10) Sad suresi- 24
11) Fussilet suresi- 38
12) Rahman suresi- 60 ve 62 arası
13) İnşikak suresi- 16 ve 21 arası
14) Alak suesi- 18 ve 19

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
1 Yorum