11. Sınıf Meb Fizik Sayfa 70-71 Cevapları

11. Sınıf Meb Fizik Sayfa 70-71 Cevapları

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik 3. Bölüm Sonu Sayfa 70, 71 Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

3. BÖLÜM SONU SORULARI

1. Sürtünme katsayısının 0,5 olduğu yatay düzlemde durmakta olan 2 kg kütleli cisme 20 N büyüklüğündeki kuvvet şekildeki gibi uygulanmaktadır. Buna göre cismin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s olur? (g = 10 N/kg; sin 53° = 0,8 ve cos 53° = 0,6 alınız.)

Cevap5 m/s2

2. Yatay doğrusal bir yolda 20 m/s büyüklüğünde sabit hızla hareket eden aracın sürücüsü, trafik lambalarına yaklaşırken kırmızı ışığın yandığını görünce frene basarak aracını düzgün yavaşlatıp 4 saniyede durdurmaktadır.
Buna göre toplam kütlesi 1 000 kg olan aracın durmasını sağlayan kuvvet kaç N olur?

Cevap5 000 N

3. Sürtünmelerin ihmal edildiği yatay düzlemde 4 kg ve 2 kg kütleli cisimler şekildeki gibi üst üste konularak 4 kg kütleli cisme yatay bir F kuvveti uygulanmaktadır. Cisimler arasında sürtünme katsayısı 0,2 olduğuna göre kütleleri birlikte hareket ettirecek kuvvetin en büyük değeri kaç N olur? (g = 10 N/kg alınız.)

Cevap: 12 N

4. Yatayla 37° lik açı yapan eğik düzlemin üzerindeki 1 kg kütleli cisim şekildeki gibi serbest bırakılmaktadır.

Buna göre

a) Eğik düzlemde sürtünmeler ihmal edilmiş ise cismin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur?

Cevap6 m/s2

b) Eğik düzlem sabit sürtünmeli ve sürtünme katsayısı 0,5 ise cismin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur? (sin 37° = 0,6; cos 37° = 0,8 ve g = 10 N/kg alınız.)

Cevap2 m/s2

5. Esnemeyen iple duvara bağlanan 2 kg kütleli K cismi ile 4 kg kütleli L cismi şekildeki gibi üst üste konulmuştur. Sürtünmelerin ihmal edildiği yatay düzlemdeki L cismi, 30 N büyüklüğündeki yatay kuvvetle çekilmektedir.

Sürtünme sadece K ve L cisimleri arasında ve sürtünme katsayısı sabit 0,5 olduğuna göre

a) K cisminin bağlı olduğu ipteki gerilme kuvvetinin büyüklüğü T kaç N olur?

Cevap10 N

b) K cismi L’nin üzerinden düşene kadar geçen sürede L cisminin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur? (g = 10 N/kg alınız.)

Cevap5 m/s2

6. Yatay ve sürtünmeli bir düzlem üzerindeki cisme, yatay doğrultuda uygulanan kuvvet ile cismin kazandığı ivmeye bağlı değişim grafiği şekildeki gibidir. Buna göre cismin kütlesi kaç kg olur?

Cevap: 3 kg

7. Kütleleri sırasıyla 5 kg, 2 kg ve 3 kg olan K, L ve M cisimleri esnemeyen iplerle birbirine bağlanarak şekildeki sistem kurulmuştur. Sadece yatay düzlem sabit sürtünmeli ve sürtünme katsayısı 0,3’tür.

Buna göre

a) Sistem serbest bırakıldığında cisimlerin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur?

Cevap0,5 m/s2

b) K cisminin bağlı olduğu ipte oluşan gerilme kuvvetinin büyüklüğü kaç N olur?

Cevap55/2 N 

c) M cisminin bağlı olduğu ipte oluşan gerilme kuvvetinin büyüklüğü kaç N olur? (g = 10 N/kg; sin 37° = 0,6 ve cos 37° = 0,8 alınız.)

Cevap21/2 N 

8. 1 kg kütleli K cismi, 3 kg kütleli L cismi, makara ve esnemeyen ipler yardımıyla kurulan şekildeki sistemde makara ağırlığı ve sürtünmeler ihmal edilmiştir.

Buna göre sistem serbest bırakıldığında

a) Cisimlerin ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur?

Cevap5 m/s2

b) T ip gerilmesinin büyüklüğü kaç N olur? (g = 10 N/kg alınız.)

Cevap15 N

9. Kütleleri sırasıyla 3 kg, 5 kg ve 2 kg olan K, L ve M cisimleri şekildeki gibi sürtünmelerin ihmal edildiği yatay düzlem üzerinde esnemeyen iplerle birbirine bağlanmıştır.

Buna göre

a) Cisimler serbest bırakıldığında cisimlerin ortak ivmesinin büyüklüğü kaç m/s2 olur?

Cevap: 2 m/s2

b) T, ve T2 gerilmelerinin büyüklüğü kaç N olur? (g = 10 N/kg alınız.)

Cevap: T1 = 6 N T2 = 16 N

Kaynak:Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.