Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Bir milyon fikir ve öğretmenlerin karara katılmasının sonuçları

Bir milyon fikir ve öğretmenlerin karara katılmasının sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere yönelik Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir uygulaması ile öğretmenlerin görüşlerini alıyor. Kuşkusuz bu proje ile gerek öğretmen gerekse eğitim dünyası adına eşsiz katkısı bulunuyor.

Böyle bir proje ile öğretmenlerin karara katılımı ile bağlantısını kurmak olası. Uzun yıllar ihmal edilen öğretmenler karara katıldığı için kendilerini değerli hissetmektedirler. Bu durum da öz saygı düzeyleri daha da artacağı anlamına gelecektir. Bu da şu anlama gelmektedir:

1- Öğretmenlerin, öz saygı düzeyleri daha artacağı için çevreyle anlamlı ilişkiler kurabilirler.

2- Öğretmenler gerek kendisine gerekse çevresine güvenlerinde artış görülecektir.

3- Öz-saygı düzeyi yükselecek öğretmenler okulun amaç/amaçlarına bütünleşecektir.

4- Öz-saygı artışı ile birlikte öğretmenler problem çözme becerileri artacaktır.

5- Öğretmenlerin öz saygı düzeyi yüksekliği ile birlikte, olay ve olguları sağlıklı değerlendirme şansı artacaktır.

Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir projesiyle öğretmenler karara katıldığı için etkin ve etkili kararlar alınabilir. Öğretmenler, karara katıldığı için söz konusu kararlara uyabilir.

Yine bu konunun öz gerçekleşim gereksinmesi ile de ilgili de bulunmaktadır.

Her insan gibi öğretmenin de kendini gerçekleştirme güdüsünü karşılaması gerekmektedir. Öğretmenler, Öğretme-öğrenme süreci ile ilgili kararlar üreterek ve bu kararların uygulanmasını görerek kendisini bir ölçüde gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak Bir Milyon Bir Milyon Fikir projesi gerek öğretme-öğrenme sürecinin etkililiği gerekse öğretmenler açısından eşsiz katkıları bulunmaktadır

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi