Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Bir Sistem Olarak Okulun Etkinliği

Bir Sistem Olarak Okulun Etkinliği

Bir sistemin, birbirine bağlanan parçalara sahip olan bir bütün olduğunu söyleyebiliriz. Bir sistemin parçaları duygular, düşünceler veya davranışlar da olabilir.

Bir sistem olarak okulun etkili, etkin verimli olabilmesi, büyük ölçüde okul yöneticileri, öğretmenler-öğrenci arasında duyguların, düşüncelerin veya davranışların eşgüdüm halinde olmasına bağlıdır. Ancak, okulu amaçlarının gerçekleştirilme düzeyine etki eden duygular ve düşünceler veya davranışların bilinmesi gerekiyor ki bir sistem olarak eşgüdüm ve okul açıklanabilsin.

Sırasıyla, ele aldığımızda okul yöneticileri, öğretmenlerle ilişkilerinde şu duygulara, düşüncelere veya davranışlara sahip olmalıdır: işbirliği, rehberlik, rehberlik, empati, liderlik, katılımcı yönetim, grup sürecini önemseme, otoriter davranışlardan kaçınma, öğretmenle çift yönlü iletişim, demokratik tutum ve davranışları önemseme.

Öğretmenin öğrencilerle ilişkilerinde taşıması gereken duygular, düşünceler veya davranışlar ise şu şekildedir: öğrenci için uygun öğretim ilke ve yöntemleri belirlemek, grup sürecini vurgulamak, sınıf yönetimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmak, yeterli alan bilgisine sahip olmak.

Tabii ki, öğrencinin sahip olması gereken tutum ve davranışlar da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür: Empati, işbirliği, dayanışma, derse hazır gelme, derse aktif katılım, sınıf kurallarına uyumu.

Kuşkusuz, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler arasında eşgüdüm zayıflığı görülmektedir. Burada ise okul yöneticilerin belli bir yönetim eğitiminden geçmemesinin önemli bir payı bulunmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi