Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Dersaneler Konusunda Devlet Ölçüyü Kaçırmış

Dersaneler Konusunda Devlet Ölçüyü Kaçırmış

Dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasal düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Merakla beklenen karar bu günkü Resmi Gazetede yayımlandı. Herkesin merak ettiği gerekçeleri öğrenmiş olduk. Karar çok uzun olduğu için merak edenlere çok kısa bir özet sunayım.

Anayasa Mahkemesi diyor ki;

Kanun hedeflenen amaca uygun olmalıdır. Ayrıca Anayasa’nın “ölçülülük” ilkesi gereği  amaç ile getirilen düzenleme arasında makul bir denge olmalıdır. Dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemede kanun amaca uygundur ancak ölçülü değildir.

Dershaneler bilgi edinmeye yönelik bir ihtiyacı karşılıyor.  Dershaneler kapatılırken bireylerin okul dışında eğitim alma taleplerine yönelik alternatif çözüm öngörülmemiş.  Özgürlük, tercih hakkının kullanılmasının sağlanmasını gerektirir. Kişilerin farklı seçenekler arasındaki tercih hakkı kaldırılırsa özgürlükten bahsedilemez.

Bir üst okula veya yükseköğretime hazırlanma ihtiyacını karşılayacak okul dışı alternatif imkanlar sağlanmadan dershanelerin kapatılarak eğitim sisteminden çıkarılması, eğitim ve öğrenim hakkına yönelik ölçüsüz bir sınırlamadır. Sınavlara hazırlık kapsamında kişilerin okul dışı özel kurumlardan eğitim desteği alma  imkanını ortadan kaldırma eğitim öğrenim hakkını ihlal etmektir.

Okul dışında eğitim alma hakkının ortadan kaldıracak ve teşebbüs hürriyetini ortadan kaldıracak, kullanılamaz hale getirecek veya ölçüsüzce sınırlandıracak düzenlemeler getiremez. Bireylerin okul dışı eğitim alma ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik bir düzenleme yapılmaksızın daha az sınırlayıcı araçlara başvurmadan tamamen yasaklayıcı bir yöntemle dershanelerin kapatılması teşebbüs özgürlüğüne  ölçüsüz bir sınırlama niteliğindedir.

Görüldüğü üzere daha az sınırlayıcı düzenlemeler yerine dershanelerin tamamen yasaklanmasına yönelik bir düzenlemenin ölçülü olmadığı noktası işin esasıdır.

Bu arada AYM Bakanlığa metin içine sıkıştırdığı “Devletin dershaneler üzerindeki denetiminin çok daha sıkı olması gerektiği açıktır.” Cümlesiyle  bir de tavsiyede bulunmuş. Yani ne demiş

Ders-ha-ne-le-ri ka-pat-ma, de-net-le…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Doğan CEYLAN Arşivi