Sema MARAŞLI

Sema MARAŞLI

Erkek Sevmeyi Bilmeli

Erkek Sevmeyi Bilmeli

“Cennet sevmeyi bilenlerindir.” (Sadi Şirâzi)

ERKEK SEVMEYİ BİLMELİ (“Huzur Bulalım Diye” kitabından)

Erkeklere kadınlara iyi davranmaları emredilmiş:

 “Onlarla (kadınlarla)  iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (sabredin ve bilin ki) Allah’ın onda çok hayır takdir ettiği bir şeyden hoşlanmamış olabilirsiniz.” (Nisa suresi, 19)

“Mümin bir erkek, mümin bir kadına kızıp darılmasın. Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa diğer huyundan hoşlanabilir.” (Hadîs-i Şerîf)

“Kadınlara ancak kerim olanlar ikram ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir.” (Hadîs-i Şerîf)

Evine selam ile girmesi tavsiye edilmiş:

“Evine girerken ailene selam ver ki evinin iyiliği ve bereketi artsın.” (Hadîs-i Şerîf)

Kıskançlıkla bunaltmak yasaklanmış:

“Kıskançlıklardan öyleleri vardır ki, Allah’u teala onlara buğzeder. O da ortada şüpheyi gerektirecek bir şey yokken, kadına fuzuli zahmet vermektir.” (Hadîs-i Şerîf)

 Nazik davranmaya teşvik edilmiş:

 “Müminlerin imanı en mükemmeli, ahlakça en iyi ve ailesine nazik olandır.” (Hadîs-i Şerîf)

 Muhabbette özendirilmiş:

 “Karı koca birbirine sevgi ile bakınca Allah’ da onlara rahmet nazarı ile bakar ve el ele tutuştuklarında, günahları parmakları arasından dökülür.” (Hadîs-i Şerîf)

“Ailene her ne harcarsan harca mutlaka sana sevap verilir. Eşinin ağzına koyduğun lokmadan bile sevap verilir.” (Hadîs-i Şerîf)

Dua tavsiye edilmiş:

“Bir kimseye biniti güçlük çıkarttığında, karısı ya da ev halkından biri huysuzluk ettiğinde kulağına ezan okusun. “ (Hadîs-i Şerîf Deylemi de Hz Ali nakletmiş.)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Sema MARAŞLI Arşivi