Sema MARAŞLI

Sema MARAŞLI

Eş En Yakın Arkadaş

Eş En Yakın Arkadaş

En yakın arkadaşına iyilik et.” (Nisa suresi, 36)

EŞ EN YAKIN ARKADAŞ (“Huzur Bulalım Diye” kitabından)

“En yakın arkadaşına iyilik et.” âyet-i kerîmesinde en yakın arkadaştan eşin kastedildiğini söylüyorlar âlimler. Karı-koca arasındaki özel durumları göz ardı etmeyerek, dinimizdeki arkadaşlık hukukunun, karı-koca hukuku için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Karı-koca her ikisi de arkadaşlık hukukuna dikkat etmelidir. Allah Rasûlü’nün kıymetli sözleri ile arkadaşlık hukukuna bakalım:

“İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız.” (Müslim, Tirmizi)

“Arkadaşın ile güzel arkadaşlık etki mümin olasın.” (Tirmizi)

“Hediyeleşin ki birbirinizi sevesiniz.” (Buhari,Tirmizi)

“Sizden biri arkadaşını sevdiği zaman sevdiğini ona duyursun.” (Tirmizi)

“İki arkadaşın Allah katında en sevimlisi, arkadaşına karşı daha müşfik davranandır.” (Hakim)

“Müslüman elinden ve dilinden Müslümanların emin olduğu kimsedir.”  (Buhari-Müslim) 

“Arkadaşınla mücadele etme, onunla alay etme, ona verdiğin sözden dönme.” (Tirmizi)

“Haksız olduğu halde mücadeleden vazgeçen kimseye Allah’u Teâlâ cennetin kenar yerinde bir ev inşâ ettirir.  Haklı olduğu halde mücadeleden kaçının kimseye Cennetin ortasında bir köşk inşâ ettirir.” (Tirmizi)

“Mücadeleyi terk edin zira onun karı azdır. Mücadeleyi terk edin, faydası az olduğu gibi, sevenler arasına husumetin girmesine sebep olur.” (Taberani)

 “Mümin ünsiyet eder ve kendisi ile ünsiyet edilir. Hoş geçinmeyen ve hoş geçinilmeyen kimsede hayır yoktur.”  (Taberani)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Sema MARAŞLI Arşivi