Grafik tasarımcısı ne iş yapar

Grafik tasarımcısı ne iş yapar
Hayal gücünüze ve tasarım becerinize güveniyorsanız, tasarladıklarınızı başka insanlara tanıtmaya meraklıysanız işte incelemenizi önereceğimiz bir meslek.

Grafik Tasarımcısı, bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi, basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi iletişim kanallarında yayınlanmak üzere yazı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlayan kişidir.

Grafik Tasarımcısı;

• Tasarımını yapacağı konuda ayrıntılı bilgi edinir, müşterilerle görüşmeler yapar,
• İlgili konuda bir kavram ve ana tema oluşturur,
• Konunun gerektirdiği kavramlara uygun görsel düzenlemeler tasarlar,
• Gerektiğinde fotoğraf ve film çekimlerinde sanat yönetmeni olarak yaratıcılığa katkıda bulunur, uygulamada estetik düzenlemeleri gerçekleştirir veya denetler,
• Basılacak veya televizyon kanalları ve internette yayımlanacak bir malzemenin tasarımından basım veya yayım aşamasına kadar uzanan tasarım sürecini takip eder, denetler ve sonuçlandırır.

Bu mesleği yapacak kişilerin biçim ve mekan ilişkisini görebilen, renkleri algılayabilen, hayal gücü zengin, yaratıcı, tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen, sanatsal alanlara ilgili, yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen kişiler olması gerekir. Grafik Tasarımcısı büroda bilgisayarla veya çizim masası üzerinde, zaman zaman sakin ortamlarda, film ve fotoğraf stüdyolarında, ajanslarda, çalışmak durumundadır.

Mesleğin eğitimi, güzel sanatlar fakültesi Grafik, Grafik Tasarımı, güzel sanatlar tasarım ve mimarlık fakültesi Grafik Tasarımı, sanat ve tasarım fakültesi Grafik, mühendislik ve mimarlık fakültesi Grafik Tasarımı ve engelliler entegre yüksekokulu Grafik Sanatları bölümlerinde verilmektedir.

Grafik Tasarımcıları tanıtım sektöründe, reklam ajansları, tanıtım atölyeleri, endüstri, ticaret ve devlet kuruluşlarının ilgili bölümlerinde grafik tasarımcısı, sanat yönetmeni veya yardımcısı olarak çalışır. Multimedyada, her türlü elektronik ortamda hazırlanan çalışmalarda görev alırlar. Yayıncılık sektöründe gazete veya dergilerde sanat yönetmeni olarak çalışırlar, sayfa düzeni, kapak tasarımı, ilgili düzenleme ve illüstrasyon çalışmaları yaparlar. Film sektöründe uzun veya kısa metrajlı filmlerde, televizyon filmlerinde sanat yönetmeni olarak veya jenerik hazırlanmasında görev alabilirler. Bilgisayarla hazırlanan tüm tasarım ve uygulamalarda çalışırlar. Çizgi film atölyelerinde tip yaratmak, jenerik yapmak gibi işlerde çalışırlar

Benzer Meslekler;

  • Tanıtım Fotoğrafçısı
  • Tanıtım Filmi Yönetmeni

Kaynak:Eğitim Sistem

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.