Ali CÖRE

Ali CÖRE

Karı koca konuşurken nasıl kavga çıkar

Karı koca konuşurken nasıl kavga çıkar

Erkek ile kadın arasında asimetrik bir iletişim olursa anlaşmazlık çıkar.
Asimetrik iletişimde bir taraf derdini,sorununu anlatırken yada içini dökerken diğer taraf tavsive ve öğüt vermeye başlayınca asimetrik iletişim oluşur.
İletişimdeki bu asimetri bazı liderlerde daha belirgindir o yüzden bu tipler sevilmezler.
Yapılan araştırmalar sonucunda erkek ve kadınların iletişimden farklı şeyleri hedefledikleri ve farklı davranışlar sergiledikleri ortaya çıkmış.
Erkeklerin statülerini belirtmek amacıyla,kadınların ise bağlantı oluşturmak için konuşmayı kullandıklannı görülmüş.
Bu eğilimler elbette ki tüm erkeklere veya kadınlara genellenemez. Ama kadınların veya erkeklerin büyük bölümü belirli bir sekilde grup konuşması yapar veya bireysel olarak erkek veya kadınlar diğeriyle tek yönlü konuşur..
Kadınlar bağlantı ve samimiyeti konuşur ve duyar;erkekler bağımsızlığı koruma ve hiyerarşik sosyal düzen içinde , gücü ve statüleri konuşur ve duyarlar.
Böylece, birçok erkek için sohbetler bağımsızlığı koruma ve hiyeraryik sosyal düzen içerisinde statülerini sürdürme anlamına gelmektedir. Birçok kadın için ise sohbetier destek verile-cek kişilerle kurulacak olan yakınlık için yapılan görüşmedir.

Erkekler kadınların sürekli problemleri hakkında konuşmalarından yakınmakta,kadınlar ise erkeklerin dinlememe özelliğine sahip olduklarını eleştirmektedirler.
Kısacası, erkekler problemi duyduğunda, çözümler önererek kontrol ve bağımsızlıklarını güstermek isterler. Birçok kadının problemlerini anlatmalanndaki amacı tavsiye almaktan öte, yakınlığı artarabilmek, bağlantı ve desteği kazanabilmektir.Karşılıklı anlayış simetriktir. Fakat tavsiye verilmesi asimetriktir. Tavsiye verilmesi tavsiye veren kişinin daha bilgili, daha makul görünnmesini ve daha kontrole sahip olmasını sağlar. Bu durum, erkeklerin ve kadınların iletişimdeki çabaları arasındaki uzaklığm artmasına sebep olur.
Ve çoğu zaman derdini anlatan kadın erkeğin bu şekildeki yaklaşımından dolayı bir daha ona bir şey anlatmaz.Hatta böyle bir yaklaşım kavgaya bile neden olabilir.

İLETİŞİMDE BEDEN DİLİ
El işareetlerinin anlamı ülkelere göre değişir.

 
Ali Cüre'nin fotoğrafı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ali CÖRE Arşivi