Kişilik nedir, gençlerin kişilik gelişiminde değerlerin yeri ve önemi

Kişilik nedir, gençlerin kişilik gelişiminde değerlerin yeri ve önemi

Kişilik nedir, gençlerin kişilik gelişiminde değerlerin yeri ve önemi nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Değerler, millet ve toplum için olduğu gibi fertler açısından da son derece önemlidir. Çünkü dinî ve ahlaki değerler kişilerin iyi, güzel ve faydalı işlere yönelmesini şart koşar. Kötülükten uzak durulmasını, toplumsal barış ve huzur ortamını bozacak davranışlardan kaçınılmasını ister.

Her insanın kendine, ailesine, milletine ve devletine karşı sorumluluklarını yerine getirmesini öğütler. İnsan dini ve ahlaki değerler sayesinde yalan söylemekten kaçınır, verdiği sözde durur, adaletli olur yalancı şahitlik yapmaz, emanetleri korur, küçükleri sever, muhtaç durumda olanlara yardım eder ve bu şekilde iyi bir insanın kişilik özelliklerini kazanır.

Din, ahlak, örf ve âdetler bir milleti millet yapan değerlerin başında gelir. Dinî inancı olmayan, ahlaki ilkelere önem vermeyen, kendine ait örf ve âdetleri olmayan bir millet veya toplumun varlığını devam ettirebilmesi mümkün değildir. İşte bir toplumu toplum yapan bu değerler, kişiler açısından da son derece önemlidir. Dinî ve ahlaki değerler, kişilerin iyi, güzel ve faydalı işlere yönelmesini ister. Kişinin başta kendisine, ailesine, milletine ve devletine karşı sorumluluklarını yerine getirmesini öğütler.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
176
19
5
5
4
7
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.