Kofti'den Müslüman olur mu?

"Kofti ne kanundan kaçar ne nizamdan, kanunu da nizamı da kendisine uydurur." - R. Ilgaz

Koftiden müslümanlık olur mu?Evet olur.Olur ama sürüm sürüm olur,aleme maskara olur.
(Radikal gruplar koftiden bile olamaz,onlar bu kapsamda değildir)

Yaşadığı çağı bilip anlamadan,çağın gerektirdiği şekilde bilime,teknolojiye sahip olmayan müslümanlık koftidir.

Evrensel insanî değerlerden uzaklaşmış;din,dil,ırk ayırt etmeksizin insanlara faydalı olmayan müslümanlık koftidir.

Dünya'daki siyasi,askeri,iktisadî ve ilmi dengeleri bilmeyen,bunları bilip ona göre strateji geliştirmeden Donkişot gibi her şeye meydan okuyan müslümanlık koftidir.

Akıl etmeyi,düşünmeyi,fikir etmeyi,bakmayı emreden İlahî emirlere rağmen; akıl edenleri,düşünenleri,bakıp görenleri içeri alan ve bu fiilleri yasaklayan,bunları karartan müslümanlık koftidir.

Dünyanın 208 ülkesi arasında yapılan bir karşılaştırma sonunda İslamî ideallere en çok uyan, İslam’ın emirlerine uygun toplum yapısı oluşturabilen ülkeler belirlenmiş. “Kur’an-ı Kerim’de yer alan İslam ideallerini bir endeks sonucu hesaplayan araştırmacılar İslamiyet’in öne çıkardığı idealleri yerine getiren ülkeler arasında İrlanda’nın birinci sırada yer aldığını belirtirken, Danimarka ikinci, Lüksemburg üçüncü sırada yer almış. “Kur’an-ı Kerim’de yer alan tavsiye, ideal ve değerlere göre bir ülkede iyi işleyen kurumlar bulunması, ülkeyi yönetenlerin de halkla aynı şekilde kanunlara ve kurallara uyuyor olması, toplumun siyasî ve ekonomik özgürlük temelleri üzerine inşa edilmiş olması, toplum temellerinin oturduğu prensiplerin de ekonomik gelişmeye imkân sağlaması gerekiyor.

Moraliniz bozmamak için Türkiyenin ve diğer Müslüman ülkerin sıralamasını söylemiyeceğim.

İşte koftiden müslümanlık böyle bir şey.
Ha bu arada koftinin karşıt kelimesi de "delikanlı,harbî" demektir.

"Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile...
Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir."M.Akif

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.