Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Öğrencilerde Ben Merkezcilik

Öğrencilerde Ben Merkezcilik

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanma, kendi duygu, düşünce, davranış ve gereksinmelerinden başka hiçbir şeyi önemsememe, insanların onsuz yapamayacağını, ona ihtiyacı olduğunu düşünme olarak, ben merkezcilik öğrenci açısından önemli sonuçlara sahiptir.

   Özellikle, ben merkezcilik, çocuğun, gencin işbirliği kurmasını olumsuz etkileyebilir. Ben merkezci tutum öğrencinin birden fazla kişinin gerektirdiği amaç/amaçlarını gerçekleştirme düzeyini engelleyebilir.

    Ben merkezciliğin yol açtığı işbirliği yoksunluğu bulunan öğrencilerde sosyal ilişkilerde güçlü olması beklenemez. Böylece, bu öğrencilerin empati duygusunun gelişmesi de olası değildir. Empati duygusu geliştiremeyen öğrencinin çevresine uyum sağlaması beklenemez. Uyum sağlayamayan öğrencinin çevresine yabancılaşmasına kaçınılmazdır. Yabancılaşan öğrencinin bulunduğu sınıfa ait bir kimlik duygusu geliştiremez. Böylece, öğrencinin kendini değerli duyumsaması mümkün müdür?

     Kedini değerli hissetmeyen bir öğrencinin öz saygı ve öz güven düzeyleri düşük olması muhtemeldir. Böylece bu öğrencilerimizin psikolojik olgunluğa sahip olduğunu kim söyleyebilir?

    Yine, öğrencinin öz güven eksikliği demek öğrencinin akademik başarısızlığı demektir. Başarı duygusu geliştiremeyen öğrenci  bir insan için temel güdülerden olan üstünlük duygusunun karşılanamaması anlamına gelecektir.

     Bilindiği gibi bir insan olduğu kadar öğrenci içinde kendini gerçekleştirme önem taşımaktadır. Elbette, ben merkezci ve dolayısıyla özgüven eksikliği eksik olan bir öğrencinin kendini gerçekleştirmesi beklenemez.

   Sonuç olarak öğrencinin ben merkezciliği olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor. Ben merkezcilik, öğrencinin çevresiyle uyumlu birliktelik kurmasını engelliyor. Bu durumda öğrencinin yalnızlaşmasına neden olabiliyor.

   Diğer taraftan, öğrencinin ben merkezciliği beraberinde çevresiyle iletişim sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu da öğrencinin çevresiyle çatışmasına yol açıyor.

   Çocuğun ben merkezci yetişmemesinde çocukluk dönemi başlı başına önem taşıyor. Bu dönemde çocuk güvenli bir çevrede yetişmek durumundadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi