1. YAZARLAR

  2. Ali CÖRE

  3. Okul ‪Baskını mı?
Ali CÖRE

Ali CÖRE

Yönetim ve Org. Gelişim Dan.
Yazarın Tüm Yazıları >

Okul ‪Baskını mı?

A+A-

Bu yazım son günlerde özel okullara yapılan baskın pardon tetkiklerle ilgili zaruri bir açıklamadır.

Özel okullara baskın yapılıyormuş gibi bir algı var. Ama durum öyle değil, önceden haber vermeden doğal halleri ile tahkik, tetkik ve inceleme yapılıyor.

Bazı okullar gelen yetkilileri çay ve pasta ile gayet nazik bir şekilde karşılarken bazıları avukatla, velilerle ve kameramanlarla biraz sert karşılıyorlar.

Günlerdir okul ziyaretine gelen bu görevliler hakkında olmadık şeyler, komik yazılar yazılıyor. Sosyal medyada alay konusu oldular.

Görüntüleri izliyorum. Kendilerini o kadar sıkıştırmalarına rağmen, ahiret suali gibi hesaba çekilmelerine rağmen, hiç efendiliğini bozmadan, güzel güzel cevap verip, mahcup bir eda ile odadan odaya saklanıp duruyorlar.

Peki bu arkadaşlarımız niçin böyle davranıyorlar, hiç merak ettiniz mi?
Yani merdiven ve kapı genişliklerini adımlayarak ölçmeler,tabelanın enini hesaplamalar, göstermelik bir papağanı sürmeler, kupa ve madalyalara teneke muamelesi yapmalar vs, vs..

İşte bütün bu işlerin iç yüzünü şimdi söylüyorum. Bunların hepsi numaradan işler, koftiden denetlemeler.. Nereden mi biliyorum? Çünkü bunları görevlendiren gizli bir yapı var, adı

BENC-KOM

Sağlam bir koltuğa dayanarak söylüyorum bunu.
Boşuna zavallı görevlilerin üzerine çullanmayın.

Neden mi kurulmuş bu yapı?Amacımı mı neymiş? Hepsini öğrendim. Şimdi açıklıyorum.

Bu yapı ilk önce yurt genelindeki bütün devlet okullarını mercek altına almış.
Örneğin uyuşturucu kullanımını önlemek için başarılı çalışmalar yapmış, okul çevresinde ve okul içinde uyuşturcu ticaretini bitirmiş.., kız öğrencilere yapılan tacizleri ortaya çıkarmış… öğrencilerin YGS-LYS ve TEOG sınavlarında nasıl başarılı olacaklarını araştırmış ve uygulamış.. Veliler ile okul yönetimini yakınlaştırmış.. akıllı tahtalar, tabletler vs vs.. Daha birçok çalışma ile eğitim seviyesi ni yükseltmiş..
Fiziki açıdan da devlet okullarını gözden geçirmiş, kırık lavaboların yol açtığı ölümlü kazalar azaltmış, okul kapısının önündeki zincire takılıp ölmeler engellemiş..

Burada açıklayamayacağım yeni projeler geliştirmiş... Bunlardan bir tanesi “yerli uçak projesi” diğeri “yerli tank projesi”, diğeri “iç bölgelere deniz getirme projesi”imiş.. Yani komitemiz daha pek çok faydalı işlere imza atmış.

Bunlarla özel okulara yapılan baskınların pardon tetkiklerin ne ilgisi mi var diyorsunuz. Evet var. Benchmarking…  Evet benchmarking yapmak, özel okullar ile devlet okullarını kıyaslamak için bu BENCHMARKİNG KOMİTESİ kurulmuş..

Bu okullarda çocuklara ne yedirilip-içiriliyor da öğrenciler başarılı oluyor? Acaba hangi duaları okuyor bunlar da bilim olimpiyatlarında madalyaları topluyor? Tabelaların boyları kaç cm uzun olursa zeki öğrenciler okulu tercih eder?

İşte bunları öğrenmek ve devlet okullarında da uygulamak için koftiden denetleme yapıyorlar. Siz de işi ciddi sanıp bu zavallılara eziyet ediyorsunuz. Ellerinde ne talimat yazısı,ne metre hiç bir şey yok. Koftiden olmasaydı ellerinde talimat, görev yazısı olmaz mıydı?

Evet mesele anlaşılmıştır. Boşa bu adamlara yüklenmeyiniz artık. Kul hakkına girmeyiniz. Gelenlere yardımcı olunuz. Aklılı tahta nasıl kullanılır? E-kitap nasıl hazırlanır? Zümre nasıl yapılır? Müfredat nasıl uygulanır? Çoktan seçmeli sorular nasıl hazırlanır? Röleve planına nasıl bakılır? Ölçü ve tartı aletleri nelerdir ve nasıl kullanılır? Nasıl öğretmen olunur?

Arada bir espiri yapın, fıkra, hikaye anlatın, adamları germeyin. Mesela şöyle bir fıkra onları rahatlatabilir: Meşhur hikayedir koyun ile keçi birlikte gezerken koyun çukurdan atlıyor, o sırada koyunun kuyruğu havalanıyor. Arkadaki keçi koyuna, ”aaay popon göründü” diyerek gülüyor,koyun da umursamaz bir ifade ile keçiye dönerek “keçi kardeş seninki sürekli meydanda ya” diyor. Bu fıkra onlara iyi gelir,rahatlatır.

Bunları anlatınız. Çingar çıkarmayınız.Sizinde böylece bir nevi bir faydanız olmuş olsun bu ülkeye.
Veysel Ayhan Beye de söyleyiniz. Adamları boşa hırpalamasın.

Bu yazı toplam 1252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.