Faruk ARDIÇ

Faruk ARDIÇ

Sınavlara hazırlık strateji gerektirir !

Sınavlara hazırlık strateji gerektirir !

Sınava hazırlık sürecini planlı ve verimli değerlendiren öğrenciler hedeflerine ulaşacaklardır. Yapılan araştırmalar şunu göstermektedir ki, başarısızlığın en önemli nedenlerinden birisi de öğrencilerde çalışma alışkanlığının eksik olmasıdır. Bir konuyu öğrenmek ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını saklamak için tekrar yapmak, bolca soru çözmek ve bu çalışmaların sürekli yapılmak gerekmektedir.
 
Zamanın Planlanması Gerekir.
 
Yapılacak zaman planlamasıyla gün daha verimli hale getirilebilir. Planlama yapılırken, yatış ve kalkış saatleri ile uykuda geçecek toplam süreyi öncelikle belirlenmeli ve ölçünün dışına da çıkılmamalıdır. Zamanı kullanma becerisi kazanabilmek için önce, çalışma çizelgesi hazırlanmalı,  çizelgede, derse ve diğer aktivitelere ayıracak zamanlar belirlenmelidir. Çalışılması düşünülen dersler uygun saatlere yerleştirilmelidir.
 
Derecelik Öğrencilerin Başarı Anahtarı, Tekrarlardır.
 
Başarılı bütün öğrencilerin ortak olarak yaptıkları en önemli çalışma günlük tekrardır. Yapılan tekrar, öğrenilen bilginin pekişmesini sağlar. Bununla birlikte bir bilgiyi ilişkilendirmelidir. Özellikle yeni öğrenilen bilgiler o gün içerisinde tekrar edilmediğinde yarısı unutulmaktadır. Günlük tekrarın yanında haftalık ve aylık tekrarlar da başarınızı zirveye çıkartır.
 
Çalışmayı Ertelememek Gerekir.
 
Başarı engelleyen faktörlüden birisi de ertelemedir. Sadece hafta sonu çalışırım düşüncesi uygun bir çözüm yolu değildir. Yapılması gereken ders tekrarlarının birikmeden günlük olarak yapılmasıdır. Unutman en önemli ilacı kısa aralıklarla yapılan tekrarlardır. Erteleme yapıldığında ise ders konular birikecek, zamanın daralması, sınava ilişkin beklentilerin artması ve bütün bunların altından nasıl kalkacağınızı bilinememesi adaylarda bıkkınlık ve karamsarlık oluşturtabilir.
 
Ders Tekrarlarında Uygulanacak Strateji
 
Konu tekrarı yaparken önemli bilgilerin altları çizildiğinde bilgilerin kalıcılığını sağlamaktadır. Derslerden sonra yapılacak özet çıkarma çalışmaları veya öğrenilen bir konunun bir arkadaşa anlatılması dersin hem görsel hem dokunsal hem de işitsel olarak kaydedilmesini sağlar.
 
Planlama Stratejisi
 
Ders çalışma zamanını planlanırken; başkasını örnek almak yerine, kendi yetenek, bilgi, beceri, tutum ve ihtiyaçlardan yola çıkmak daha yararlı olacaktır. Çünkü her birey kendine özgü olduğu için dersi anlama ihtiyacı, tekrar yapma süreleri de birbirlerinden farklı olacaktır. Çalışma planı yapılırken; derslerin zorluk kolaylık derecelerini göz önüne alınmalıdır. Zor gelen dersleri dikkatin en iyi yoğunlaştırabilecek saatlerde olmalıdır.
 
En Verimli Ders Çalışma Saatleri
 
Çalışmaları en kolay öğrenilen ve dikkatin en kolay toplanabilen saatlerde gerçekleştirilmesi gerekir. Verimli ders çalışma saatler yani anlama ve dikkat yoğunlaşması günün belirli zaman aralıklarında artar ve azalır. Bunun için öncelikle iyi bir gözlem yapılmalıdır. Gözlem sonunda, hangi saatlerde çalıştığımda daha kolay anlama gerçekleştiriliyor, en verimli çalışma saatler hangileridir, türü sorulara cevap alınacaktır. İdeal ders çalışma saat aralıkları kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak en verimli saatler, birçok insan için sabah saatleridir. Çünkü bu saatlerde, beyin dinlenmiş, gerekli uykuyu aldığımızdan dolayı ders çalışırken uyuma ihtimali düşük, çevrede dış uyaranlar etkin değildir.
 
Öğle Sonrası Uyku, Kişiyi Rahatlatacaktır.
 
Yapılan araştırmalarda gün içinde 60 ila 90 dakika arasında uyumanın beyni 8 saatlik bir gece uykusu kadar dinlendirdiği belirtiliyor. Bilim adamları, öğle uykularının beyni dinlendirmesinin yanında öğrenme yeteneğini de arttırdığını vurguluyorlar. Buna göre özellikle öğle uykularında beynin öğrenme yeteneği üzerinde çok olumlu bir etki oluşturuyor. Günün zihinsel ve fiziksel yorgunluğu öğleden sonra yapılacak 1-2 saatlik uyku, kişiyi daha dinamik hale gelmesine neden olacaktır.
 
Deneme Sınavları İhmal Edilmemelidir.
 
Deneme sınavları hem teknik, hem taktik, hem de psikolojik anlamda gerçek sınavın bir provasıdır. Dolayısıyla prensip olarak her denemeyi ciddiye alınmalıdır. Evde yapılan denemelerde de gerçek sınavdaymış gibi performans gösterilmelidir. Bunun için de en iyi başarılı olunan testten sınava başlanmalıdır. Deneme sınavlarının sonunda genel bir analiz yapılarak eksik konular belirlenmelidir. Mümkün olduğu kadar deneme sınavlarını genel olarak değil de test test ya da konu analizleri yapılmalıdır. Böylece hangi testin, hangi konusunun, hangi bölümünde sorun yaşadığınızı daha net görülebilir. Ancak bu şekilde yetersiz olan yönler hızlı ve etkili biçimde tamamlama imkânına sahip olunabilir.  
 
Sınav Bir Ölüm Kalım Savaşı Değildir.
 
Sınava verilen anlam ve bakış açınıza göre kaygı ve motivasyon artar veya azalır. Soruları, kolay veya zor soru gibi nitelendirmek yerine, seçicilik özelliği daha fazla olan soru olarak görmek-özellikle matematik fen sorularına-önyargılı yaklaşmanıza engel olur. Sınav, kişiliğinizi değil bilginizi ölçer. Dolayısıyla sınava nefret geliştirmek yerine, sınavı daha mutlu bir hayat yaşamanız için basamak olarak değerlendirmek psikolojik açıdan daha doğrudur.    
 
Aile Çocuğa, Başarılı Olacağı İnancını Vermelidir.
 
 Başarılı olacağına inanmak çocukta kuvvetli bir motivasyon oluşturacaktır. Bu durumda anne-babanın yapması gereken davranış, ona güvendiklerini hem sözleriyle hem de hem de davranışlarıyla yansıtmalıdır. Barılarından dolayı takdir etmek, övmek, sevgi göstermek, bazen de maddi hediyeler, özel bir yemek çocukta ders çalışmayı hırslandıracaktır. Aile başarısızlığını yargılamadan nedenleri iyice araştırılmalı, beraberce gerçekçi çözümler üretilmelidir. Mümkünse tekrar denemesi ve daha iyi hazırlanması için teşvik edilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Faruk ARDIÇ Arşivi