Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Toplumsal uyum ve eğitim

Toplumsal uyum ve eğitim

Bireyin sürekli olarak değişen koşullar içinde ve toplumsal çevrenin baskısı altında durumunu korumak ve geliştirmek amacıyla yaptığı girişimlerin tümü olarak toplumsal uyumun eğitimle ilgisi bulunmaktadır.

Toplumsal uyumun birey açısından önemi nedir? Bireyin toplumsal uyum yeterliliği kazanması bakımından aile ve okulda eğitim nasıl olmalıdır?

En başta söylenmesi gereken bireyin çevresinde bazı değişmeler yaşanmaktadır. Kuşkusuz, bu değişmeler içinde bazıları bireyin amaçlarını gerçekleştirmeleri bakımından olanaklar yaratmaktadır. Bu gelişmelere uyum sağlamak kaliteli yaşam için elzemdir. Bu nedenle, yurttaşlarımızın değişmelere uyum sağlaması için kendini değiştirmesi gerekmektedir.
 
Bireylerin uyum sağlama sürecinde aile eğitimi önem taşımaktadır. Ebeveynlerin en başta çocuklara karşı esnek olması gerekmektedir. Yine, ebeveynler çocuklara hata yapma ve yeni düşünceleri öne sürmelerine fırsat vermelidir.
 
Diğer taraftan, anne-baba çocuklara yeni roller ve sorumluluklar vermelidir.
 
Toplumsal uyum sağlama çocukta gelişmesi için okul yaşamının da uygun düzenlenmesi gerekir.
 
Öğretmen, öğrencilerine demokratik davranmalıdır. Öğretmen, öğrencisine hata yapma fırsatı tanımalıdır. Yine, öğretmen sınıfta özgürlük, eşitlik ve adalet ilkelerine dikkat etmelidir.
 
Diğer taraftan öğretmen öğrencilerinin yeni düşünceleri yaratmaları için teşvik etmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi