Faruk ARDIÇ

Faruk ARDIÇ

Üniversiteye asıl puan LYS'lerden gelecek

Üniversiteye asıl puan LYS'lerden gelecek

Üniversite sınavı, YGS ve LYS'lerle bir bütünlük arz ediyor. YGS sınavı, özellikle Türkçe testi uzun paragraf soruları sebebiyle zordu. Bazı öğrenciler YGS'nin kötü geçmesi nedeniyle LYS'lere hazırlanmayı bırakıyor. Halbuki puanların büyük bir kısmını bu sınavlardan alınan netice etkiliyor. Üstelik LYS'lerde yorum yerine bilgi soruluyor.

Üniversiteye hazırlık sürecinin ilk sınavı olan YGS, bu sene üçüncü kez uygulandı. YGS'de bazı test soruları kolay iken bazıları öğrencileri zorladı. Özellikle Türkçe gibi tüm öğrencilerin yapmak zorunda olduğu ortak testte paragraf niteliğindeki soruların beklenildiğinden fazla gelmesi öğrencilere zaman kaybettirdi. Sınava giren adayların birçoğu sınavı değerlendirirken bir kısmı ise sonuçların moralleri bozacağı endişesiyle sınav sorularına bakmamayı tercih ediyor. Özellikle sınavı hedeflediği gibi gitmeyen adaylar, kalan dönemde LYS hazırlıklarını bırakmayı düşünüyor. Fakat soruların zorluğu tüm öğrenciler için söz konusu olduğundan dolayı bundan sonra yapılacaklar daha anlamlı hale gelecektir.

Sınavı beklentilerin altında geçen adaylar durumlarını LYS'lerle nasıl telafi edebilirler? LYS'lerde puan artırıcı stratejiler nelerdir? YGS ve LYS testlerinin farkı nedir? Bu süreçte öğrenci ve velilere düşen görevler nelerdir? Bütün bu sorularda bilinçlenmek, hazırlık süreci içindeki öğrenci ve velilere önemli rehberlik oluşturacaktır.

YGS'NİN ETKİSİ YÜZDE 28-32

Üniversiteye hazırlıkta sistem gereği iki basamaklı sınav uygulanmaktadır. Ancak iki sınavda elde edilecek sonuçlara göre bir ölçme ve değerlendirme yapılmaktadır. Bundan ötürü adaylar için YGS'nin iyi veya kötü geçmesi çok fazla bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü sınav sistemi YGS ve LYS'lerle bir bütünlük oluşturmaktadır. Tek basamaklı sınav sistemine göre iki basamaklı sınav sisteminin en önemli avantajı da budur. YGS sonuçları ortalama değerlendirmenin % 28-32'sine karşılık gelmektedir. Bundan dolayı hazırlıkta sınavın bütünü, gözden kaçırılmamalıdır. Geçen yılın sınav sonuçlarına bakıldığında birçok öğrencinin LYS'den sonra başarılarının yükseldiği ve hedeflerine ulaştıkları görülecektir. Bundan dolayı YGS'si beklentilerinin altında geçenler için moral bozmadan çalışmalarını artırarak devam ettirmek önemli olmaktadır.

PUANLAMADA BÜYÜK PAY LYS'LERDE

Öğrencilerin YGS'si hedeflediği gibi gitmemiş olabilir. Birçok aday YGS'yi iyi geçmediği düşüncesiyle LYS'ye girmek istemeyeceklerdir. Fakat adayların girdikleri YGS'nin LYS'lere etkisi maksimum yüzde 32 oranındadır. Geriye net yapma oranına göre başarıyı değiştirebilecek yüzde 65-70'lik bir dilim kalmaktadır. Adaylar bundan sonraki kalan iki buçuk aylık zamanı iyi bir biçimde değerlendirerek hedeflerine rahatlıkla ulaşabileceklerdir.

REHAVETE KAPILMAYIN

YGS sonrası adaylarda gözlenen en önemli kayıp, çeşitli bahanelerle sınav sonrası rehavete kapılmaları ve çok önemli zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirememeleridir. Yapılması gereken en isabetli yaklaşım ise bir an önce, YGS psikolojisinden sıyrılmak ve LYS çalışmalarını artırarak devam ettirmektir. YGS sonuçlarının beklenilenin altında gelme endişesi, havaların ısınması, LYS konularının bilgiye dayanması, okul veya dershane devamsızlıkları, isteksiz ve bilinçsiz çalışma durumları öğrencileri hedefinden saptırmamalıdır. Adayların kalan zamanda 3-4 yıllık konuları hatırlayıp pekiştirmesi gerektiğinden dolayı fazla zaman kaybetmeden işe koyulmaları gerekiyor. LYS'ler, stratejik çalışan, zamanı verimli kullanan adayların karşılığını daha çok alacağı bir sınavlardır.

 

LYS SORULARININ FARKI, BİLGİYE DAYANMASI

LYS sorularının temel özelliği salt bilgiye dayanması, yorum gerektiren soru sayılarının sınırlı olmasıdır. Bilgiye dayalı sorular ise öğrenmenin ilk temelini oluşturmaktadır. Bu tür sorularda öğrencinin bilgiyi, sadece öğrenildiği şekilde doğru olarak hatırlaması istenir. Bu durumda adayların girecekleri LYS'lere kaynaklık eden derslere düzenli ve yoğun çalışması gerekiyor. Bu süreçte unutmayı en aza indirebilmek için öğrenilen materyalin sıkça tekrar edilmesi önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
2 Yorum
Faruk ARDIÇ Arşivi