5. düzey liderlik nedir

Mükemmel şirketlerdeki liderlerin ortak özelliğinin 5. Düzey Liderlik olduğunu söyler Jim Collins.
Fortuna 500 listesine girmiş 1.435 şirketin iyiden mükemmele geçiş döneminde CEO dahil anahtar pozisyonlarda 5. düzey liderler olduğunu ve bu düzeydeki liderleri diğer liderlerden ayıran şu özellikleri gözlemlediğini vurgular:

1. düzey yönetici
Yeteneği, bilgisi, becerisi ve çalışmayı ortama uyum sağlayan karakteri ile üretken katkılarda bulunur.

2. düzey yönetici
Ekip olarak belirlenmiş hedeflerine varmak için bireysel yeteneklerini sürece katar ve ekipteki diğer üyelerle uyum içinde çalışır.

3. düzey yönetici
Önceden belirlenmiş hedeflere varmak için için insanları ve kaynakları etkin bir biçimde organize ederek yönlendirir.

4. düzey yönetici
Açıkça ifade edilmiş zorlu bir vizyona bağlıdır ve kararlılıkla o vizyonu izler. Var olandan daha yüksek standartlara ulaşmak için herkesi teşvik eder.

5. düzey yönetici
Kişisel planda alçak gönüllülük ile mesleki anlamda sarsılmaz bir iradenin ilginç bir karışımı sayesinde kalıcı bir mükemmellik hali sağlar.

5. Düzey Liderlelerin özellikleri:
*Alçak gönüllüdürler ama korkak değillerdir.
*Hırslı ama egoist değiller
*Kuruma bağlıdırlar ama kurumu kendine bağlamazlar.
*Mümkün olanın en iyisini yaparlar
*Kurumun menfaatine çalışırlar
*Takım ruhu öndedir.
*Ünlü olmak istemezler.
*Etrafındakiler onu tanımaz
*Acımasız şekilde kararlıdırlar.
*Başarıda pencereye bakar, başarısızlıkta aynaya bakar (Başarıyı etrafındakilere dağıtır, başarısızlığı kendine alır.)
*Dini inançları güçlüdür.

Bunlar Nerede Yaşar
Potansiyel olarak toplumda bu seviyede liderler vardır. Önemli olan ne aradığımızı bilmektir. Etrafımızda bir yerlerde onları bulmak pekala mümkün olabilir.

Önemli Olan Yolunda Olmaktır
Oraya varalım ya da varmayalım 5.Düzey olmak için çaba harcamaya değer.Çünkü insanoğlu iyi olana dair tüm temel gerçekler gibi bu gerçeği bir sadece bir an gördüğümüz an,biliyoruz ki hem kendi hayatımız hem de elimizin dokunduğu herkesin hayatı çok daha güzel olacak.

Olmak Ya Da Olmamak
İnsanlar ikiye ayrılır. 5. düzeyin tohumunu taşıyanlar ve taşımayanlar. Taşımayanlar milyon senede geçse kişi olarak kendilerinden daha büyük ve kalıcı bir şey yapmak için egoist ihtiyaçlarına ket vurmayı öğrenemez. Onlara göre işleri yapacak,oluşturacak, inşa edilecek şeyler değil edinecekleri ün, servet, övgü, güç önemlidir.

Doğru şartlar altında (iyi bir usta, rehber, koç, mentör, ilgili aile ya da başından geçen bir olay) sayesinde 5. Düzey lider gelişebilir.

(Jim Collins; İyiden Mükemmel Şirkete)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.