Mustafa Mete EKOL

Mustafa Mete EKOL

Atarlı ve ergen bir gençle sohbet

Atarlı ve ergen bir gençle sohbet

Merhaba ergen arkadaşım…

Bu sayfaya, “Ergen Genç” yazısını görünce, sana seslendiğimi düşünerek geldin. Çünkü ergen olmak senin için bir çeşit ayrıcalık. Dengesiz hareketler yaparak etrafında saygınlık kazandığını zannediyorsun. Çevrendekiler ‘aman bir delilik yapar’ korkusuyla sana sesini çıkaramıyor, korkuyor. Ergenliğe sığınarak bir nevi dokunulmazlık kazanıyorsun. Bu dokunulmazlık zırhına bürünerek büyüklerine karşı her türlü saygısızlığı, terbiyesizliği yapıyor, efeleniyor, bağırıp çağırıyor, psikopata bağlayıp söz dinlemiyorsun. Çok iyi bir tiyatrocusun. Aileni avucunun içine almak sana tarifi imkansız bir ego duygusu kazandırıyor.

Seni tanımıyorum. Hiç de umurumda değilsin. Fakat bir büyüğün olarak yaptığın yanlış davranışları durup düşünmen ve hatalarından dönmen için sana nasihat etmek istiyorum.

1) Öncelikle haddini bilecek, akıllı uslu olacaksın. Hiç kimse senin manyakça hareketlerine katlanmak zorunda değil. Sana iyi davranıyorlarsa bil ki seni sevdikleri için. Fakat unutma belli bir yaştan sonra tek başına kaldığında kimseye atarlanıp artistlik yapamayacaksın.

2) Anne babaya saygı, edep, ahlak, erdem, güzel huy kavramlarını Google’dan aratıp anlamlarını öğren ve bu konuda yazılanları oku. Güzel ahlaklı olursan çevresi tarafından sevilen, sayılan, güven duyulan ve değer verilen önemli bir kişi olacağını unutma. Marifet otobüste uyuyor numarası yaparak yaşlı insanlara yer vermemek değil, bir yaşlıya yardımcı olup yüzünü güldürmek ve hayır duasını almakta. Üstelik yaptığın bu iyilikten sen de büyük bir mutluluk duyacaksın.

3) Büyüklerin konuşurken etrafa bakıp cep telefonunla oynayarak oflayıp puflama. İnsan gibi büyüğünü dinlemesini öğren. Gözlerinin içine bak, ona değer verdiğini, dinlediğini göster. Böyle yaparsan dinlediğin kişinin gözleri parlayacak, mutlu olacak. Sen ona değer verdiğin için o da sana değer verecek.

4) Büyük bir ihtimalle ders çalışmadığın için ailen sana kızıyor. Sen de inat edip çalışmıyorsun. İyi de çalışmazsan çalışma. Sen çalışıp adam olursan sanki ailen bundan menfaat mi sağlayacak. İradeni kullanır, çalışıp başarılı olursan bundan tamamen kendin kazanacaksın

5) Dostlarını iyi seç. Hovarda, uçarı, tembel, sorumsuz arkadaşların seni uçuruma sürükleyebileceğini unutma. İyi arkadaş kendini hemen belli eder. Çalışkandır, sorumluluk sahibidir, nerede ne yapacağını bilir. Büyükler hep “Allah hayırlı iyi insanlarla karşılaştırsın” diye dua eder. Sen de bunu iste.

Şimdilik sana söyleyeceklerim bu kadar. Belki bir daha tekrar görüşürüz. Nasihatim faydalı olduysa görüşlerini twitter’da @ekolhoca hesabıma yazarsan sevinirim. Yolun açık olsun

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Mustafa Mete EKOL Arşivi