Mustafa Mete EKOL

Mustafa Mete EKOL

Dua etmek için sınav sabahını beklemeyin

Dua etmek için sınav sabahını beklemeyin

Bütün yıl çalışan ve elinden geleni yapan öğrenciler için, sınav sabahı; Tüm sebeplerin bittiği ve bundan sonra artık sadece tevekkül edilebilecek bir zaman dilimidir. Sınava dualarla gidilir, aileler dua kitaplarını yanlarına alır ve imkanı olanlar okul bahçesinde, olmayanlar evlerinde, sınava giren yakınlarına dualar eder. Fakat dua etmek için sadece sınav sabahını beklemeye gerek yoktur.

20. Mektup’ta şöyle Bediüzzaman Hazretleri şöyle der:
“İmanı elde eden insan ruhu engelsiz, müdahalesiz, perdesiz; her halinde, her arzusunda, her an, her yerde ezel ve ebedin, rahmet hazinelerinin ve saadet definelerinin sahibi Cemîl-i Zülcelâlin, Kadîr-i Zülkemâl’in huzuruna girip ihtiyacını arz edebilir. Ve O’nun rahmetini bulup kudretine dayanarak tam bir ferah ve sevinç kazanabilir.”

Çok değerli bir öğretmen arkadaşım, öğrencilerinin sınavdan önceki zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirebilmeleri için, ellerini açıp Rabbine dua etsinler diye, gönlünden kopan cümleleri avucunda toplayarak, semalara arz etmiş. Ben de kendilerinden müsade isteyerek, bu içten ve samimi duayı sizlerle paylaşmak ve beraber “amin” demek istedim

Ey sonsuz cömertlik ve ihsanda bulunan! Ey kullarına fazlından sayısız nimetler yağdıran! Ey her türlü hata ve günahları affedip yarlığayan! Ey her bir kulunu re’fet ve şefkatiyle sarıp sarmalayan ve yardım sadece kendi kapısında aranan! Sübhansın Allah’ım, bütün noksanlardan münezzehsin, yücesin. Senden başka ilah yoktur. Eman diliyoruz senden.

Allah’ım! Senden şu birbirinden güzel isimlerinin hakkı için diliyor ve dileniyorum: Ey tecelli eyleyince her işi âsân eden, zorlukları kolaylığa çeviren Müsehhil! Ey günahları silip süpüren, seyyiatı hasenata çeviren Afüvv! Ey günahları mağfiret edip bağışlayan Gafûr! Ey şükredeni karşılıksız bırakmayan ve iyiliklere mutlaka karşılık veren, ihsan sahibi Şekûr! Ey merhamet ve şefkati olan Atuf!

Allah’ım, sen çok büyüksün Yâ Rabbim!
Sen ol dersin olur, olma dersin olmaz. Güzel isimlerinin yüzü suyu hürmetine, YGS ve LYS öncesinde kalan günlerimizi çok güzel bir şekilde değerlendirebilmeyi nasip eyle! Bütün kaygılarımızı, sıkıntılarımızı, bunalımlarımızı sen felaha erdir. Allah’ım bu günlerimizi bereketlendir. Eksiklerimizi tamamlayıp bilmediklerimizi öğrenmeyi nasip eyle. Bu günlerimizi o kadar bereketlendir, o kadar genişlet ki yapmamız gerekenlerden daha fazlasını yapabilmeyi nasip eyle. Allah’ım sen bize çalışma aşkı ve şevki ver, çalıştıklarımızı idrak ettir ve onları en güzel şekilde sınav anında yapabilmeyi nasip eyle.

Eksiklerimizi, kusurlarımızı, bilmediklerimizi, anlayamadıklarımızı sen tamamla Allah’ım. Sınav öncesinde ve sınav anında gönlümüze ferahlık ver. Soruları anlayıp doğru cevaplar verebilmeyi nasip eyle. Allah’ım senin rahmetinin bereketi o kadar büyük ki sen bizim dualarımıza en güzel şekilde icabet buyur Allah’ım. Kusurlarımızı ve yapmayıp ihmal ettiğimiz şeyleri o sonsuz affediciliğin ve kereminle affet Allah’ım. Sen affetmeyi seversin affı seversin bizleri de affet Allah’ım. Ettiğimiz bu duaları günahsız bir ağızdan çıkıyormuşcasına katında kabul buyur Allah’ım. Allah’ım kalemimiz sana emanet, aklımız sana emanet, bilgilerimiz sana emanet, sınavımız sana emanet Allah’ım. Biz biliyoruz ki sana emanet edilen ve senin keremine bırakılan hiç bir şey yerde kalmaz. Sen tutup kaldır bizleri Allah’ım.

Onca eksiğimize, kusurumuza ve tembelliğimize rağmen bizleri toparla Allah’ım. Sınavımızı çok güzel bir şekilde geçirip beklediğimizin de üstünde lütuf ve insanlarda bulun Allah’ım.sen çok büyüksün Allah’ım. Şanın çok yüce Allah’ım. Kainattaki bütün varlıkların, peygamberlerin, meleklerin, bildiğimiz ve bilmediğimiz her şeyin en önemlisi de Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ‘in yüzü suyu hürmetine diliyor ve dileniyoruz sen dualarımızı kabul buyur Allah’ım. Gönlümüzden geçenleri hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olanları da gönlümüze razı eyle. Amin.

Duamıza yine 20. Mektup’taki şu güzel kelimeyi de ekleyelim;
“Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onların karşısında alçalıp minnet altında kalma, onlara dalkavukluk edip boyun eğme, peşlerine düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme! Çünkü kainatın Sultanı birdir, her şeyin anahtarı O’nun katında, her şeyin dizgini O’nun elindedir, her şey O’nun emriyle halledilir. O’nu bulursan her isteğini bulur, sınırsız minnet ve korkulardan kurtulursun”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Mustafa Mete EKOL Arşivi