Ebru KODAK

Ebru KODAK

Çocuklara Allah'u Teala'nın verdiği nimetleri nasıl anlatabiliriz?

Çocuklara Allah'u Teala'nın verdiği nimetleri nasıl anlatabiliriz?

Cenab-ı Hakk’ın verdiği nimetler, çocuğunuza her yaş döneminde rahatlıkla anlatabileceğiniz ve önem arz eden bir konudur. Bu şekilde çocuğunuzun farkındalığını artırarak manevi değerlere karşı merak duygusunu körükleyebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak yapılabilecek o kadar çok şey var ki… Herhangi bir materyale ihtiyacınız yok. Kâinata bakıp çocuğunuzun idrakine uygun tasvirler yapmanız yeterli. 2,5-3 yaşındaki bir çocuğa yağmur yağarken Allahu Teâlâ’nın rahmetini, kâinattaki canlılar arasındaki yardımlaşmayı anlatabilirsiniz. Drama tekniğini kullanarak ağaç gibi ellerinizi gökyüzüne doğru açıp ağaçların da yağmur yağması için dua ettiğini ve Allahu Teâlâ’nın bu dua neticesinde yağmuru yağdırdığını anlatabilirsiniz. Bu anlatımınız çocuğunuza her canlının dua ettiğini ve her duanın Allahu Teâlâ tarafından işitildiğini öğretir.

Daha sonra yağmurun sadece ağaçlar için değil tüm canlılar için faydalı olduğunu anlatabilirsiniz. Ayaklarınızı ağacın kökü olarak gösterip suyun ve diğer minerallerin topraktan ağaca verildiğini izah edebilirsiniz. Bu da kâinattaki varlıklar arasındaki işbirliği ve dayanışmayı öğretir.

İsterseniz bu anlatımınıza yağmurdan ağaca sığınmış ya da su birikintisinden su içen bir kuşu da ekleyebilirsiniz. Emin olun, bizim sıklıkla görmeye alıştığımız herhangi bir hadise, 0-6 yaş dönemindeki çocuk tarafından merakla karşılanacak ve öğrendikçe de mutluluk verecektir.

Çocuğunuza ‘‘Allah sevgisi’’ni öğretmek için birçok materyal kullanabilirsiniz. Ancak hiçbirisi sizin gözlerinin içine bakıp yapacağınız birebir anlatım kadar kalbine tesir etmeyecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ebru KODAK Arşivi