Ebru KODAK

Ebru KODAK

Eş ve Kayın Valide Arasındaki Denge Nasıl Olmalı?

Eş ve Kayın Valide Arasındaki Denge Nasıl Olmalı?

SORU:14 yıllık evliyim. İki çocuğum var. Evlendiğimden beri kayınvalidemle aynı binada yaşıyoruz. Küçük bir sorun olsa hemen karışıyorlar. Eşim beni hiç korumuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP:Evli bir erkekten beklentimiz, dengeli ve ölçülü olmasıdır. Özellikle aileler arası ilişkilerde bu durum önem arz eder. Anne ve eş arasında kalan erkek, onları karşı karşıya bırakacak durumlardan kaçınmalıdır. Bir tarafın söylediğiyle diğer tarafı yargılamamalıdır.

PEKİ, BAYAN NE YAPMALI?

Bayan, kayınvalidesiyle ilgili rahatsız olduğu durumları eşiyle paylaşabilir ancak çözüm bulabilmek adına. Suçlamak, yargılamak, haddini bildirmek amaçlı değil. Bu tutumlar, eşinin tavır almasın neden olur. Bu tür durumlarda, sorun odaklı değil, çözüm odaklı hareket etmek gereklidir. Eşi onun iyi niyetli tutumunu görünce harekete geçecektir.

Ayrıca bayan, kayınvalidesinin kendisine karşı olan davranışlarını yumuşatmak için onun olumlu yönlerini öne çıkarabilir. Onun duyacağı şekilde üçüncü kişilere söyleyebilir. Bu; tüm ilişkilerde pozitif sonuçlara yol açan, ilişkinin yönünü hızlı bir şekilde değiştiren bir yöntem Uygulamanızı öneririz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ebru KODAK Arşivi