Ebru KODAK

Ebru KODAK

Sınava Hazırlanan Öğrencilere Altın Değerinde Tavsiyeler

Sınava Hazırlanan Öğrencilere Altın Değerinde Tavsiyeler

Sınav Sürecinde Psikolojik Durumunuzu Nasıl Dengede Tutabilirsiniz?

Bu konuda adaylara tavsiyemiz, öncelikle hep ileriye bakmaları. Dün yapamadıklarınızı düşünüp pişmanlık duyarak vakit kaybetmemelisiniz. Çalışma planınız varsa zaten bunları düşünmek için vakit bulamazsınız. Çünkü zihniniz sürekli meşgul olur.

Bu nedenle bir plana sahip olmayan adaylara tavsiyemiz, hemen bir çalışma planı yapmalarıdır. Bu planı yaparken etüt saatlerini, dikkatinizi toplayabildiğiniz süreye göre ayarlamalısınız. Sayısal ve sözel derslerin etüt saatleri birbirinden farklı olabilir. Sayısal derslerde dikkati toplama süresi, sözel derslere göre daha uzundur.

Ufak Başarısızlıkları Genellemeyin

Herhangi bir dersteki herhangi bir konuyu anlamayan adaylar, bu durumu geneller ve o dersi hiçbir zaman yapamayacaklarını düşünürler. En tehlikeli olan durum, budur.

Düşünün, taksitle bir eşya alıyorsunuz. Taksitleriniz aydan aya ödeyebileceğiniz miktarda, ancak siz sürekli olarak toplam borcunuzu düşünüyor ve aylık ödemeleri göz ardı ediyorsunuz. Akla ve mantığa uymayan bir davranış değil mi?

İşte yalnızca bir konuyu anlamadığınız halde, geçmişte gördüğünüz ve gelecekte göreceğiniz tüm konuları yapmayacağınızı düşünmenizde, bu derece mantıksız bir davranıştır.

Dikkat, ancak zihniniz rahat olduğunda sağlanabilecek bir denge durumudur. Bu nedenle, zihninizi dağıtarak ümitsizliğe düşmenize neden olacak faktörlerden uzak durmalısınız.

Çalışırken dikkatinizi toplayabilirseniz, daha kısa sürede daha fazla konuyu anlarsınız. Bu da,veriminizi ve dolayısıyla başarınızı arttırır.

Kendinizi Ödüllendirin

Sınav sürecinde öğrenciler, başarısızlıklarını hemen fark eder, hatta gözlerinde büyütürler. Fakat başarılı olduklarında kendilerini ödüllendirmezler.

Planınıza uygun ders çalıştığınızda, çalışma hedeflerinize ulaştığınızda, deneme sınavlarınız iyi geçtiğinde kendinizi mutlaka ödüllendirin. Ödülünüz; gezmek, film izlemek, vb olabilir. Önemli olan ödülünüzün, yapmaktan en çok zevk aldığınız şey olmasıdır.

Öğrenciler, olumsuzluklara o kadar adapte olurlar ki, bazen başarılı olduklarında bu durumu kendilerine mal etmezler. Örneğin; deneme sınavı iyi geçen öğrenciler, bunun nedenini soruların kolay olmasına bağlarlar. Bu düşünceye sahip olan öğrencileri, soruların kolay olmadığına, ilerlemenin kendilerinde olduğuna inandırmak epey zaman alabilir.

Kendinizdeki ilerlemenin farkında olmalısınız. Ancak bu şekilde uzun süre motivasyonunuzu korursunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ebru KODAK Arşivi