Ebru KODAK

Ebru KODAK

Üniversite Sınavına İkinci Kez Girecek Öğrencilere Altın Tavsiyeler

Üniversite Sınavına İkinci Kez Girecek Öğrencilere Altın Tavsiyeler

Sınava ikinci kez giren, daha doğru bir ifadeyle okul sorumluluğundan kurtulmuş öğrencilerin aslında çalışacak çok vakitleri olmasına rağmen birçoğunun bunu değerlendiremediğini görüyoruz. Bu öğrenciler, halk arasında ‘’üzerine ölü toprağı serpilmiş’’olarak adlandırılan ruh haline bürünürler. Oysa tecrübelerinden ders çıkararak avantajlı duruma gelebilirler.

‘’Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.(Henry Ford)

Önce şu soruyu cevaplamalısınız. Geçen yıl istediğiniz üniversiteyi neden kazanamadınız? Yaptığınız hata neydi? Bu soruya verilen yanıtlar genellikle birbirine benzer.

 

-Yeterince çalışmadım. -Televizyon ve internetten vazgeçemedim. -Okul ile üniversite sınavı arasında denge kuramadım. -Sadece sevdiğim derslere çalıştım.

Kazanamama nedeninizi çalışma programınızın bir köşesine, en önemlisi zihninize yazın. Ve bunu tekrarlamamaya çalışın.

Daha önce sınava girmiş öğrencileri yaptıkları en önemli hata, konulara önyargıyla yaklaşmalarıdır. Hiçbir konuya ‘’Ben bu konuyu daha önceden biliyordum.’’ Diyerek yaklaşmayın.

Yeterince bilmediğiniz için tekrar sınava hazırlanıyorsunuz. Konularda fark etmediğiniz ayrıntılar, soru olarak karşınıza çıkabilir, unutmayın.

İkinci kez sınava giren öğrencilerde karşılaştığımız bir diğer hata; sürekli tercihleri düşünmektir. Bunu yapmak hem moralinizi bozar hem de size vakit kaybettirir. Tercihler puanlar geldikten sonra yapılıyor. Dolayısıyla sınavı atlattıktan sonra tercihlerinizi düşünmek için bol bol vaktiniz olacak. Şimdi vaktinizi çalışmayla değerlendirin. Sonra rahat rahat tercihlerinizi düşünürsünüz.

Hayat boyu başarılar…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ebru KODAK Arşivi