Mustafa Mete EKOL

Mustafa Mete EKOL

YGS; Korkulu Rüya…

YGS; Korkulu Rüya…

Sevgili gençler;
Sizin için kısa bir korku filmi senaryosu yazdım. İsterseniz beraber izleyelim.

“Bugün – yarın derken koskoca bir ömür geçmiş, yaşı epey ilerlemişti. Oysa emekli olduktan sonra düzenli olarak camiye gidecek, tefekkür ufkunu açacak eserler okuyacak, yardım kuruluşlarında gönüllü olarak çalışacaktı. Fakat ertelemek onda bir fıtrat haline gelmişti. Artık “keşke” demenin anlamı yoktu, ölüm ertelenmiyordu çünkü.

Yıllardır görüşmediği iki çocuğu geldi aklına. Daha çocukları küçükken planlar yapıyordu onlar için, ne hayalleri vardı. Okula başladıklarında onlara her gün vakit ayıracak, ödevlerini takip edip dertlerini dinleyecek ve çocuklarının eğitimi için emek harcayacaktı. Heyhat!. Zaman su gibi akıyordu. Bugün – yarın derken çocuklarını ihmal etti, hep erteledi. Çocuklar ilgisiz, şefkatsiz büyümüş, asi birer evlat olmuşlardı. Artık söz geçirmesi de mümkün değildi.

Üniversiteye hazırlanırkenki hali geldi gözünün önüne, tek işi ders çalışmaktı. Güzel bir plan ve program yapıp iradesini kullanarak ve her gün düzenli ders çalışacak, üniversitenin istediği bölümünü kazanacaktı. Fakat bugün -yarın derken hep erteledi, arkadaşlarına uyup tembellik etti. İnternette faydasız şeylerle vaktini harcadı. Her gün ders çalışmaya kendi kendi kendine sözler veriyordu ama, erteleme huyundan da vazgeçemiyordu bir türlü. Sınav günü gelip çattığında “keşke çalışsaydım” dedi fakat heyhat, artık iş işten geçmişti…”

Evet filmimizi izledik. Eğer üniversite sınavına hazırlanıyorsanız böyle bir kabus yaşamamak için vaktiniz var demektir. Öyleyse bugünden itibaren iki elinizi başınızın arasına alıp, tembellik ve ihmaliniz yüzünden başınıza neler gelebileceğini tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Hayatın her karesi, hayat imtihanının bir parçası. Hayatın neresinde olursanız olun bu gerçeği unutmadan derhal bir plan ve program yapmalı, erteleme hastalığından kurtulmalısınız. Vaktinizi iyi değerlendirerek  hedeflerinize ulaşma yolunda iradenizin hakkını vermeli ve kaybedenlerden olmamalısınız. Hayat sınavında hepimize başarılar diliyorum…

Film senaryosu hakkındaki görüşlerinizi twitter @ekolhoca hesabımı mentiona alarak paylaşabilirsiniz

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Mustafa Mete EKOL Arşivi