Ali CÖRE

Ali CÖRE

Ayrıcalıklı olmanın ayrıcalığı

Ayrıcalıklı olmanın ayrıcalığı

Hayatınızın ne kadarlık kısmında ayrıcalıklı oldunuz?
Ben hep oldum. Eminim siz de oldunuz. Belki farkında değilsiniz.
İlk ayrıcalığımızı ilk okula başladığımızda yaşadık. Mahalledeki oyun arkadaşlarımızı bırakarak okula başladık. Onlar o sene başlayamadı.

23 Nisan bayramında, Cumhuriyet Bayramında, 19 Mayıs Bayramında tören alanında ayrıcalıklıydık. Kasabadaki koca adamlar, anneler, ablalar, abiler tören alanına giremezken biz tam ortasına girmiştik.

İlk okulun sonunda yatılı okul sınavlarına girerken de ayrıcalıklı olduğumuzu düşündüm. Annemizden babamızdan ayrıldığımızda ayrıcalıklı idik.

Yatılı okulda kış günleri buz gibi bir yatakhanede ve buz gibi bir yatakta uyurken ayrıcalıklıydık.Çünkü çok sıcak ve candan arkadaşlarımız vardı o yatakhaneyi paylaştığımız.

Üniversite sınavlarında, Ales, YDS sınavlarında hep ayrıcalıklıydık.
Bazıları bu sınavlara giremiyordu. Ve o bazıları sınavlara girmeden istediği yerde iş buluyordu. Biz ayrıcalıklıydık. Başarının tadını almanın ayrıcalığını yaşıyorduk.

Üniversite tahsili bitince devlet kapısını çalmadan, hiç kimseden iş istemeden iş bulmuştuk. Çünkü ayrıcalıklıydık.

Kendi paramızla ayakta durmasını öğrenmiştik.
Kendi birikimimle evlenmiştik.

Kimseye muhtaç olmadan, el açmadan,eşik aşındırmadan yaşamanın ayrıcalığını yaşıyorduk.
Hiç kimseye hesap vermemenin, bedel ödememenin ayrıcalığı.

Bağımlı veya tiryaki olmamak, villalara,yatlara bağımlı olmadan yaşamak, bu da bir ayrıcalık değil midir? Özgürce ve onurluca hayatını sürdürme ayrıcalığı.Halkın içinde tedirgin olmadan yaşamının ayrıcalığı.Bir çorbacı, bir çay ocağı,bir mescit, bir berberde oturabilmenin ayrıcalığı.
İnsanlardan bir insan olmanın ayrıcalığı.

Elde edilen mal ve servette devlet imkanlarını,makam mevkinin gücünü kullanmamak şerefli bir ayrıcalıktır.

Hele bir de öbür tarafa soruların bildiğimiz yerden çıkması, final sınavının kolay olması en büyük başarı, en büyük ayrıcalık değil midir?

Hani fakir bir adamın hali anlatılır.
Hesap ve mizanın kurulmuş, garibanı kızgın saçın üstüne çıkartmışlar. Çıktığı ile indiği bir olmuş. "don, gömlek, peynir ekmek."
Bundan daha güzel bir ayrıcalık olur mu?

Bakmayın siz bu gün bazıları hile ile, gasp ile, makam ve mevkinin avantajı ile dünyanın güzellikleri içinde yüzdüğüne.
Ayrıcalıklı bir hayat sürüyormuş gibi göründüğüne.Kimin ayrıcalıklı olduğu hesap gününde belli olcak.

Burada hesaptan kaçsalar, kanunları kendi istedikleri gibi değiştirseler, hakim,savcı ve polisleri kendilerine kalkan yapsalarda öbür tarafta kimseye derdini anlatamayacaklar.

Keşkeler içinde boğulacaklar.

Şimdi düşünün kim ayrıcalıklı?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Ali CÖRE Arşivi