Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ

Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ

Çalışan ve okuyan bir babayım, çocuklarımla dengeyi nasıl sağlayabilirim

Ben hem çalışan hem de hukuk okuyan bir babayım, bazen ders ve çocuklar arasında kalıyorum, çocuklarımla vakit geçirmeye çalışıyorum derslerimi okulda veya çocuklar uyuduktan sonra yapıyorum ama çocukların dersten ve okuldan soğumasından korkuyorum. Bu dengeyi nasıl sağlayabilirim? Çocuklarıma bu durumu nasıl açıklamam gerekir?

Takdir edilecek bir baba modelisiniz. Bir taraftan üniversite okuyorsunuz hem de öbür taraftan aileyi ihmal etmeme adına, Anadolu Pedagojisi diye adlandırdığımız, bu çocuğa kıymet veren bir yaklaşımla çocuklarınıza babalık yapmaya çalışıyorsunuz. Siz bu halinizi çocuklarınızdan esirgemeyin. Yani çocuklarınızın karşısında ders çalışıyor olmaktan endişe duymayın.

Ancak eğer ders çalışmalarınız çocuklarınızla var olmanızı çok fazla etkiliyor ise ve siz de içinizde bu etkilenmeyi hissediyorsanız okulu tercih etmeyip, çocuklarınızın yatış saatinden sonraki zamanda ders çalışın.

Ben size şöyle bir özet çıkarayım;

Çocuklarınız ders yapan bir babayı mutlaka görsün. Masanın başında oturmuş, elinde kağıt-kalem veya bir kitap açmış… Çocuk eğitimle, dersle, ilimle meşgul olan bir baba portesini mutlaka görsün. Ancak bu görmeler çocuğun tadını kaçırıyor ise işte o zaman ikiye ayırın bunu. Yalnız bir de şunu yapın. Sakın ola ki asık yüzlü olmayın, sakın ola ki itici olmayın. Çocuklarınız yanına geldiğinizde ‘‘Çekil kenara! Görmüyor musun ders çalışıyorum. Ya hanım al şunu!’’ şeklindeki ifadelerden kaçının. Çocuğunuz yanınıza geldiğinde onu kucağınıza alın, birlikte tekrar ders yapmaya çalışın. Baktınız olmuyor, biraz çay-kahve arası verin. Ondan sonra tekrar dersinizin başına oturun.

Yahut dersinize, kitabınıza, okuduğunuz konulara birazcık daldığınızda kafanızı kaldırıp hafifçe bir göz kırpın,  çocuklarınıza bir tebessüm edin. ‘‘Birazcık daha kaldı, şunu okuyayım da geleyim yanınıza’’ diye kopmadan ve meşgul olduğunuz işi onlardan da soğutmadan çocuklarınızın karşısında bu halinizi devam ettirin. Eğer okulda ders çalışırsanız eve gelmemiş olacaksınız, o daha kötü bir durum olur.

Eğer başarıya doğru gittiğinizi düşünüyorsanız çocuklarınız yattıktan sonraki zamanı kullanmanızı tavsiye ederim.

Çocuk Deyip Geçmeyin Bölüm 237/ Kısım 10- 10 Ocak 2012

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.