Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ

Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ

Hatayı kabullenemeyen ebeveynlerin yalancı çocukları olur

Hatayı kabullenemeyen ebeveynlerin yalancı çocukları olur

2.sınıfa giden kızıma ders, ödev konusunda çok baskı yapıyoruz, hata yapmasına tahammül göstermiyoruz, yalan söylediğini fark ettik, ne yapmalıyız?

Çocuğunuzun yalan söyleme alışkanlığını bırakabilmesi için önce sizin kendinizin mükemmeliyetçi bir baba olmayı bırakmanız lazım. Yani ben hatayı kabullenemeyen bir babayım diyorsanız hiç uğraşmanıza gerek yok yalancı bir kızınız olacak. Siz ne kadar bir hafiye gibi çocuğunuza baskı yaparsanız çocuğunuz o kadar yalancı olacak.

Olabilir… Problemi çözememiş olabilir, kitabın arkasına bakmış olabilir. Nasıl olduğunu oradan kontrol etmiş olabilir. Ee bunu sıkıştırmaya ne gerek var?

Hani hem çocuğumu güzel yetiştirmek istiyorum demişsiniz hem de çocuğunuzun ayıbını alıp alıp yüzüne vuruyorsunuz. Niye yalan söylüyor diye sıkıştırınca ancak o zaman itiraf ediyor diyorsunuz. Davranış şekliniz yanlış.

Mükemmeliyetçi bir baba rolünü bırakmanız ve çocuğunuzla bağ kurucu daha yumuşak olan bir baba olmanız lazım ki çocuğun iç sistemi çalışsın. Şu anda çocuğunuz dışa odaklanmış, sizden zarara uğramamak için kendini habire toparlamaya çalışan, baskı altında olan bir çocuk izlenimi bende uyandı.

Böylesi devam ederseniz muhtemel ki korktuğunuz şey  başınıza gelir. Yalan söylemeye, korku ve sinme anında kaçamak yollar aramaya çalışan bir çocuk olur.

Hayır, eğer iyi bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız sizin yanınızda rahat etmeli ve emniyet bulabilmeli… Böylece kendi kişiliğini geliştirmesi zemini oluşabilsin.

Mükemmeliyetçi bir baba modelini bırakmadıktan sonra bu sorunuzun cevabını ben çözemem. Birazcık daha geniş olun…

Çocuk Deyip Geçmeyin Bölüm 567  Kısım 8- 14 Mart 2015

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Pedagog Dr. Adem GÜNEŞ Arşivi