Doğru kişi ile yola çıkan yolda kalmaz

Düşünürlerden birine çocuk yetiştirme ve terbiye etme konusunda işe başlama için en uygun yaşın ne zaman olduğunu sordular. O da dedi ki “en uygun zaman evlenmeden önceki zamandır.” Yani çocuk terbiyeyi daha anne adayının seçimi ile başlar.

Birlikte aynı otobüse binip yola çıkacağınız ve sonsuza dek seyahat edeceğiniz hayat arkadaşınızı seçerken “kılı kırk yarma”lı, ani ve aşırı duygusal olmadan karar vermelisiniz. İlerisi için duygusal kararlar çoğu zaman pişmanlıkla sonuçlanmaktadır.

Mantıklı ve tutarlı kriterlere göre bir eş seçimi hem ileride çocukların yetişmesi için hem de karı-koca ilişkilerinin sağlıklı yürümesi için çok önemlidir.

Benzer bir bir durum iş yerlerimizde birlikte çalışacağımız ve günümüzün büyük bir kısmını beraber geçireceğimiz, işimizi, servetimizi, sırlarımızı ve daha pek çok şeyimizi teslim edeceğimiz çalışanları seçerken de geçerlidir.

Daha baştan “doğru zamanda,doğru kişileri seçip doğru yere yerleştir”ememiş iseniz, böyle bir çalışanın bulunduğu işte etkili ve verimli olmasını beklemeyin. Bu nedenle tıpkı eşinizi seçerken ileride yetiştireceğiniz ve evliliğinizin meyvesi olan çocuklarınızın mükemmel yetişmesini düşündüğünüz gibi, bir çalışanın seçme ve yerleştirme aşamalarında en az o kadar dikkatli,hassas olmalısınız.

Mükemmel bir aile kurmaya önce “kim” sorusuyla başladığınız gibi, mükemmel bir şirket kurmak için de önce “kim” sorusuyla işe başlamak gerek. Doğru insanlarla birlikte yola çıktığınızda istediğiniz yere gidebilirsiniz. Doğru insanları motive etmek ve onları yönetmek çok büyük sorun olmayacaktır.Doğru insan yönlendirilmeye ve harekette geçirilmeye gerek duymayacaktır. İçinden gelen en iyi sonucu elde etme ve mükemmel bir ailenin parçası olma arzusu ve güdüsü ile kendi kendini motive edecektir.

Diğer taraftan gittiğiniz yol doğru da olsa, bindiğiniz otobüs iyi de olsa yol arkadaşınız yanlış ise hiç fark etmez, siz yine mükemmel bir aile ya da mükemmel bir şirket olamazsınız. Evet "mükemmel insanlar olmadan mükemmel vizyonlar hayata geçmez."
O yüzden “önce ne” yerine “önce kim” diye sorarak işe başlamalısınız.Yani vizyon, strateji, taktik, organizasyonel yapıdan ve teknolojiden önce “kim” gelir.Kim demek doğru insan demektir. Doğru insanları işe almak, onlara doğru sorular sormak, onları şirketin geleceği ile ilgili müzakerelerin içine çekmek.
İşte bu hep birlikte mükemmel bir şirket oluşturmak için doğru yolu bulmak demektir.

Evlilik metaforu üzerinden bu bölümü sonlandırırken şunu belirtmekte fayda var. Gençlerin hisleri ile karar vermesi, önyargılarıyla hareket etmesi gibi personel seçiminde bazen duygu ve hislerinizle karar verip doğru kişileri kaçırabilir, yanlış kişileri otobüse alabilirsiniz. Gençlere evlilik konusunda rehberlik yapan ehil kişlerin ön ayak olması gibi işletmeler de personel seçiminde ehil kişilerden destek almalı.Günlerce bu işe vakit ayırıp değerli zamanlarını harcamak yerine, kendi işine yoğunlaşmalıdır. Eğer şirketin içinde personel seçme ve yerleştirme departmanı veya uzmanları yoksa, bu işi ehline havale etmeli,uzman kuruluşlardan yardım almalıdır.
Uzman kuruluşun bir çok aday arasında ön görüşme ve elemelerden sonra geride kalan belli sayıdaki aday ile şirket yetkilileri görüşmeli ve bunlar arasından seçme ve yerleştirme yapılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.