Turgay Polat

Turgay Polat

Eğitim Bakanı yine değişti

Eğitim Bakanı yine değişti

AK Parti hükümetinin en fazla değişen bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı. Sırasıyla, Erkan Mumcu, Hüseyin Çelik, Nimet Baş, Ömer Dinçer ve Nabi Avcı bir de kabul edilseydi en başta Beşir Atalay olacaktı. Peki, neden bu kadar istikrarlı bir hükümet üç dönem üstü üste iktidar olan bir hükümet milli eğitim alanında dikiş tutturamıyor. Bu sorunun cevabı çok zor ama en azından şunu söylemek mümkün, eğitim alanında alınacak kararlar, ekonomi, dış politika veya ulaştırma gibi kısa vadede sonuç vermiyor. Eğitimde alacağınız bir kararın sonucunu bir nesil eğitimden geçmeden anlamanız çok zor. Bu yüzden hükümetlerin önüne iki yol çıkıyor. Ya seçmenlerin hoşuna gidecek kararlar alıp risksiz yürüyecekler ya da risk alıp eğitimi çağın gereklerine uygun yapılandıracaklar. Birçok bakanı ve hükümeti ele aldığımda gördüğüm yaklaşım maalesef çoğunlukla birincisi.

BEKLENTİ TEMEL ÇÖZÜM
Kısaca hükümetler eğitim sorunlarına derinlemesine çözüm aramayı pek denemiyorlar bunun yerine kısa vadeli çözümler arıyorlar. Siz de Türkiye'de eğitim bakanı olsanız doğal olarak ne derdiniz? 'Sınavları kaldıracağım', 'çok öğretmen atayacağım',' sınıfta kalmayı kaldıracağım', 'dershaneleri kapatacağım' bu cümleler o kadar sonuç veriyor ki bunu söylediğinizde hep alkışlanıyorsunuz. Umarım Sayın Nabi Avcı bu konularda daha temel çözümler üretir. Bu arada Sayın Dinçer'in görevi sırasında yaptığı uygulamalarda desteklemediğim birçok kararı olmuştur ama parmak bastığı konuların birçoğunda haklı olduğunu da belirtmek isterim.

KARNEDEKİ TEK ZAYIF
Peki, Sayın Avcı neden bakanlığa getirildi. Avcı Başbakan'ı en iyi tanıyanlardan birisi. Bu anlamda onun hedeflerini iyi bilen birisi. Bu açıdan Avcı iletişim kökenli ve daha diyaloğa açık birisi. Son dönemde gerilen ilişkileri yumuşatacaktır. Avcı eğitim kökenli, bu açıdan eğitim kurumlarıyla rahat iletişim kuracaktır. Yeni bakanın karnesindeki tek zayıf 4+4+4 yasası çıkarken sergilediği tavırdır. Sanırım bunu düzeltmek için bir iki girişimde bulunacaktır.
Peki, yeni bakanın önünde hangi dosyalar var ve ne yapacak. En önemli dosya kuşkusuz dershaneler dosyası. Bu konuda toplum çok gerildi. Başbakan'ın söylemek istediği yanlış yansıtıldı ve toplum gerildi. Şimdi Avcı bunu düzeltecektir. Bu kurumlara ne yapmak istediklerini daha doğru anlatıp bu kurumlardan faydalanmanın yolunu bulacaktır. Çünkü Başbakan bu kurumlardan Türkiye'nin maksimum fayda elde etmesini istiyor. İkinci dosya liseler dosyası, eski bakan ilginç bir çalışma başlattı. Türkiye'nin 100 yıllık, 200 yıllık okullarını mahalle okulu yapmak için çalışma başlatmış hatta fakir çocukların tek umudu olan fen liselerini kapatmayı planlıyordu. Sanırım bu konuda Avcı hata yapmayacak bu okulları koruyacaktır. Yine eski bakanımızın başlattığı ve benim desteklediğim okulların yönetimi ve öğretmen performans değerlendirmesi konusundaki çalışmayı sürdürecektir. Yeni YÖK yasasının daha demokratik olmasını sağlayacaktır.
Eğitime kafa yoranlarla daha fazla diyalog kuracaktır. Benim önerim ki diğer bakanlara da önermiştim; bir eğitim danışma kurulu kurulması. Sayın Bakan toplumun değişik kesimlerinden kendisine bir danışma kurulu kurmalıdır. O zaman sorunlar daha tarafsız ve daha hızlı çözülecektir.
Sayın Bakan işiniz zor, problemler çok fazla ama ne olur önce diyalog, diyalog, diyalog...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Turgay Polat Arşivi