Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Eğitim ve Kariyer Planlamaya Renkli Bakış

Artık genç olduk

Gençlik çağına giren tüm bireyler daha hareketli olurlar. Kariyer Penceresi dergisi 13.sayı ile ilgili çalışmalarımıza devam ederken, üniversite bünyesinde uzun zamandır yayın yapan Genç Kariyer dergisi ile birleşmeye karar verdik. “Kariyere Gökkuşağı Yaklaşımı” metodundan hareketle iş dünyasına yönelik çalışmalarımıza da yön verdik. İlkokul, ortaokul, lise derken, işin içine üniversite hayatını ve sonrasını ekleyerek hem dergi hem sitemizde gök kuşağını tamamlamış olduk.

Bu süreçte hem yazar kadromuzu çeşitlendirmeye hem de konu başlıklarımızı zenginleştirmeye çalıştık. Bu anlamda kariyer planlamasına bir bütün olarak bakmayı önemsediğimizi göstermeye çalıştık. Genç Kariyer ve Kariyer Penceresi dergilerinin baştan beri hazırlanmasında emeği geçen tüm hocalarımıza ve arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Aynı şekilde yazı ve çalışmalarıyla bu beraberliğe güç katmaya devam etmelerinden de büyük mutluluk duyacağız.

Bu güç birliği bize ne katacak?

Genç Kariyer Penceresi ile kariyer, eğitim planlama ve kariyer danışmanlığına bir bütün olarak bakmanın daha doğru bir bakış olduğunu dile getirmeye çalışacağız. Eğitim süreci bir bütün içerisinde aileler, eğitimciler ve öğrenciler tarafından değerlendirmelidir. İlkokuldaki bir öğrenciye iyi bir lise eğitiminin önemi bazen eğitimciler tarafından anlatılamayabilir. Eğer öğrenci iyi bir lise eğitimi alır ve sosyal aktiviteler noktasında dolu bir dönem geçirirse bu durum üniversite hayatına müspet manada yansıyacaktır. Bunları önemsemeyen bir öğrenci ve aile sonrasında keşke şunu da yapsaydık demek durumunda kalacaktır.

Buradan hareketle lise hayatının iyi planlaması, sayısal verilerden yararlanarak üniversiteye hazırlık sürecinin tamamlanabilmesi için Genç Kariyer Penceresi olarak önemli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyorum. Genç Kariyer Penceresi Dergisi ve www.kariyerpenceresi.com sitemizle hem üniversite öncesi hem de üniversite sonrası dönemle alakalı bir alt yapı hazırlamaya çalışıyoruz.

Bu süreçte üniversite hayatı ile ilgili olarak öğrencilerin genelde ilk sınıflarda biraz boşladıkları sonrasında da toparlamaya çalıştıkları gözlemlenmektedir. Bunu gidermek için kariyer merkezimiz aracılığıyla bireysel kariyer danışmanlığı yaparak, öğrencinin kendini tanımasını sağlıyor ve öğrencide bir farkındalık oluşturuyoruz. Üniversite öğrencisi genelde son sınıfa geldiği zaman iş dünyası ile karşı karşıya gelmektedir. Öğrencilerin üniversite dönemlerini verimli yönetebilmelerinin, 2 ve 3. sınıflarında bir kariyer planlaması yapmalarının daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Kariyer Planlamaya bir bütün olarak bakan proje ve ekibimiz, çalışmalarını üniversitemiz bünyesinden yapmasına rağmen yurtiçi ve yurtdışından eğitimciler tarafından da takip edilmektedir. Bu anlamda yazar ve internet ekibimize teşekkür ederiz. Yıllık takipçilerimizin 500 bine ulaşmış olması gelecek adına bizleri motive etmektedir. Sitemiz, dergimiz ve diğer çalışmalarımızla ilgili olarak teklif, yazı ve önerileri olan arkadaşlarımız acil@fatih.edu.tr adresini kullanarak bizlere ulaşabilirler. İlginizin artarak devam etmesini diler, dergimize kurumsal abonelik dışında şahsi olarak ulaşmasını isteyen eğitimcilerimize sitemiz üzerinden abone olabileceklerini bildirmek isteriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.