Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Yöneticiler İçin 8 Altın Kural

Yöneticiler İçin 8 Altın Kural

Yöneticilik gün geçtikçe zorlaşan ve insanın omuzlarındaki sorumluluğun artmasına neden olmaktadır. Bu baskıdan kurtulmak ve kendini rahatlatmak isteyen tüm yönetici ve yönetici adayları için 8 altın kuraldan bahsedebiliriz. Bu kurallar sizlerin daha profesyonel ve daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

  1. Duygularınızı Kontrol Edin: Pek çok insanın bildiği gibi iş yerleri abartılmış ya da kontrol edilemeyen duygu ve dürtüleri kaldıramayacak yerlerdir. Yöneticilerde duygu ve dürtülere sahip birer insan olarak elbette bunları bir şekilde gösterecektir. Önemli olan duygularınızı kontrol ederek çalışma verim ve performansını artırabilmektir.
  2. Ekibinizi İşe Dahil Edin: İnsanlar dahil oldukları iş ve yapıları daha çok benimsemektedir. Bu durum iş verimini ve çalışma temposunu da doğrudan etkilemektedir. Bunun için çalıştığınız insanları yani ekip arkadaşlarınızı işe dahil edebilmelisiniz.
  3. İş Ahlakına Göre Davranın: İş yerinde yapılan tüm işlemlerde etik ve toplumsal kurallara uyulmasına dikkat edin. Bu kuralların ihlali kısa vadede kar getirsede uzun vadede gerek kurum gerekse bireysel imajınıza zarar verecektir.
  4. Sorumluluk Verin: Çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Bu iş yerindeki mutluluk ve işlerdeki verimi de olumlu yönde etkileyecektir.
  5. Çalışanı Önemseyin: Unutmayın insanlar kendilerine verilen değeri ve önemsendiklerini görmek, duymak ve hissetmek isterler. İyi bir yönetici olmanın en önemli şartlarından biri tüm firma çalışanlarına özel olduklarını hissettirmek ve onları önemsediğini göstermektir.
  6. İçtenlikle Takdir Edin: Yapılan çalışmalar ve projeler sonuçunda bu çalışmada emeği geçen tüm çalışanlarınıza ayrı ayrı takdirlerinizi ve tebriklerinizi sunun. “Bu onun iş zaten yapması gerekiyor.” gibi yaklaşımlar çalışanlarınızın motivasyonunu öldürecektir.
  7. Tutarlı Olun: Çalışanlarınıza karşı tüm davranış ve sözlerinizde tutarlı olmalısınız. Aksi takdirde sözüne güvenilmeyen, iş yaptırma güçü zayıf biri olarak görünebilirsiniz. Ayrıca bu durum üstleriniz ve çalıştığınız diğer firmalar içinde ciddi sorun oluşturabilir.
  8. İç Sesinizi Dinleyin: Ve belkide en önemli yönetici özelliği kendi iç sesinize ve geçmiş yaşantınıza kulak verin. Yani kendinize güvenin. Bu sayede gerek firmanızda gerekse iş dünyasında daha çabuk fark edileceksiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi