Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Ailede Meşk Arayışı “Evlilikte Aşktan Sonra Meşk Gelir”

Ailede Meşk Arayışı “Evlilikte Aşktan Sonra Meşk Gelir”

Meşk; bir sanatın öğrenimi anlamına gelir. Meşkin güzel sanatlarda; hat sanatında veya musiki icralarında kullanıldığı, usta çırak ilişkisinde ele alındığına rastlanmıştır. Biraz anlam kaymasına maruz kalsa da ben burada meşke başka bir anlam katmaya çalışacağım. Aşklar ve âşıkların bir birine kavuşamaması çok konuşulur hatta destanlara konu olur. Kavuşunca meşk olur ancak sonrası konuşulmaz. Kavuşulunca aşk bitmiş gibi algılanır. “Evlilik aşkı öldürüyor mu?” sorusu sıklıkla sorulur hale gelir. Sevginin sürekli hale gelmesi meşk etmekle mümkündür diye düşünüyorum.

Evliliklerin çokça zedelendiği ve evlenilince aşkın yerini sıkıntılara ve hayat mücadelesine bıraktığı çağımızda aşk ve meşk üzerine yazmak ciddi bir iş olsa gerek. Bir aile danışmanı ve 15 yıllık evli bir erkek olarak aşk ve meşki sürdürme üzerine biraz kalem oynatmak istedim. Aşk üzerine konuşmak ve yazmak risk almak demektir. Hele de meşkten bahsetmek biraz hafifleşmek midir acaba?

Bakış açımızı biraz değiştirmek isterim bugün. Aşklar ve âşıklar, aşklarını taçlandırmak için evlenir ve hiç kimseyle yakın olamayacakları bir yakınlıkla karı koca veya eş olurlar. Bundan sonra aşk duygusunun söndüğünden şikâyet eder birçok insan. Oysa gerçek aşkı sürdürmek meşk etmekle mümkündür. Meşk başka bir anlam katmak ve birlikte geçirilen zamanın kalitesini arttırmak, yani muhabbet etmek sanatını öğrenmek midir? Meşkin içinde bir miktar sanat varsa, bunu ilişkileri başarılı yürütme sanatı olarak sergilemek gerekir.

Artık birbirine kavuşmak için aşırı çaba sarf etmek zorunda kalmayan yeni evli âşıklar eğer meşk etmezlerse orijinalliklerini kaybetmek zorunda kalırlar. Bu durumu biraz açmak istiyorum. Birlikte geçirilen zamanların kalitesi çok önemlidir. Bunlar birlikte oturmak, yemek yemek, seyahat etmek, aile ziyaretlerinde bulunmak, çocuklarını yetiştirmek, kendilerini yenilemek ve yetiştirmek, özel hayatlarını ve cinsel yaşamlarına özen göstermek, kişisel bakımlarına özen göstermek, müzikle, sanatla uğraşmak, yazmak, konuşmada kalite aramak, iletişim tarzlarına dikkat etmek, bütünleşik ve sürdürülebilir bir aile hayatı kurgulamakla mümkündür. Aile hayatı ile iş hayatı arasında dengeli bir hayat kurgulamaları adına bir çaba içinde olmalarıyla mümkündür.

Peki, burada meşk nasıl olmalı. Birlikte yemek yerken kalite arzusunda olmak ve özen, ihtimam göstermekle mümkündür. Yemek yeme eşlerin ve aile bireylerin bir araya geldiği özel zamanlar olmalı, sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinde kalite mutlaka iyi bir noktada tutulmalıdır. Eşler geçirecekleri günün ilk zamanlarında bir birlerinin gözünün içine bakmalı ve birbirlerine iltifat etmekten geri durmamalıdır. Sofra rastgele düzenlenmemeli, özenilmeli ve işe madden, manen ve moral olarak dolmuş bir şekilde başlanmalıdır.

Gelelim uğurlamaya; eşler bir birlerinde ayrılırken kesinlikle bir tartışmalı konu konuşularak ayrılmamalıdır. Bunu çok dikkat etmeli özel bir yakınını yola koyarken gösterilen özen gösterilmeli ve güzel bir ortam oluşturulmalıdır. Gün içerisinde çok sıkmayacak ve takip ediliyor izlenimi vermeden irtibatta olmaya dikkat edilmelidir. Burada farklı kişilik özelliklerine dikkat edilerek hareket edilmelidir. Kim aranmaktan hoşlanır kimi bunu farklı şekilde yorumlar. Burada eşler bir birlerinin kişilik özelliklerini bilerek bunu bir fırsata dönüştürmelidir. Telefonla iletişim eksik iletişim olduğu için, kesinlikle krizleri telefonda çözmeye çalışmamalıdır. İletişim araçları fonksiyonel ve sevgi ileticisi olarak kullanılmalıdır.

Akşam karşılamalar çok önemlidir. Meşkin kendini göstermesi gerektiği ve günün yorgunluğunun atılabileceği ilk karşılama ve ilk sarılmayla anlamlı hale gelecek bir fırsat olarak değerlendirmelidir. Aile bireylerinin kısa bir ayrılıktan sonra ilk karşılaşmaları olduğu için özen gösterilmelidir. Kucaklaşma, selamlaşma ve beden dili çok önemlidir. Sonrasında yenilen yemek ve ikramlar meşke bir zenginlik katmalıdır.

Her gün evde yeniyor olması işi sıradanlaştırma baskısı altına alıyor olabilir. Bu durumdan hareketle akşam sofraları bir dinginleşme mekânları bir dinlenme istasyonu olarak değerlendirilmelidir. Yemek sofrasında göz göze gelmek günün kısa bir değerlendirmesini almak ve orada zamanı kaliteli bir şekilde geçirmek çok önemlidir. Aile bireylerine ve özellikle çocuklara verilecek mesaj “Biz bir araya geldiğimizde mutlu oluyoruz.” olmalıdır. Bu beraber geçirilen zamanın bizim kaliteli zamanlarımızdan birisi olduğu gösterilmelidir. Sofralarda tartışmadan kaçınılmalıdır. Buradaki konuşmalarda fikir alış veriş olabileceği gibi günün nasıl geçtiği gibi konulara da değinilebilir. Bazı aileler sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini birlikte yememektedirler. Buna dikkat edilmeli ve bu saatler ailelerin meşk zamanları olarak değerlendirilmelidir. Sofra güzel olmalı ve özenle hazırlanılmalıdır. Eşler birlikte çalışıyorlarsa sofraların kuruluş ya da kaldırılış aşamasında birbirlerine mutlaka yardım etmelidir.

Akşam evde yemekten sonra birlikte içilen çaylar kahveler ve yenilen meyveler özenle planlanmalı ve geçirilen vaktin kalitesi arttırılmalıdır. Eşler yakın oturmalı ve muhabbet etmeye dikkat etmelidir. Çocukları ile birlikte vakit geçiriyor ve TV izliyorlarsa da bunun seçilerek ve dinlendirici olmasına dikkat etmelidirler. İzlenilen filmin sanatı ve kültür açısından önemine vurgu yapılmalıdır. Çocukların olumsuz etkilenmeleri mümkün olan yayınlardan uzak durularak, baskı değil de mantıklı bir bakış açısı kazandırmalıdırlar.

Yeni evliler ve çocukları olmamış aileler bu vakitleri kesinlikle ayrı koltuklarda geçirmemelidir. Yeni evliklerin birbirlerini daha yakından tanımaya daha fazla ihtiyaçları vardır. Bayanlar çalışıyor veya ev hanımı olmaları bu durumu değiştirmemeli ve akşam bir araya gelmeyi meşk için bir fırsat olarak değerlendirmelidir. Meşk zamanın kalitesini arttırmak ve özenmektir. Giyim kuşama dikkat etmeli ve eşler bir birlerine güzel görünmelidir. Birbirini sürekli dağınık, uyumsuz kıyafetlerle veya pijama-eşofmanla görmeye alışmış bir ailenin mantığında meşkin olması mümkün değildir.

Eşler arasında soğukluk olmamalı ve kaliteli bir cinsel yaşamın olması birlikte geçirilecek zamanın kalitesini ve bu zamandan alınan hazzı artıracaktır. Meşk vakitleri özel yaşama hazırlık evreleri olarak değerlendirmelidir. Unutulmamalıdır ki ailelerin cinsel yaşam kaliteleri ile gün içerisinde birlikte geçirdikleri zamanın kalitesi arasında bir ilişki vardır. Birbirlerine tüm birlikteliklerini anlamlı ve özenli hale getiren karı kocaların mahrem hayatlarının kalitesi de yüksek olacaktır. Eşler birbirlerinde beklentilerini daha rahat ifade edecek ve açık iletişim sağlandığı için yaşam kalitesi artacaktır.

İşi özetleyecek olursak evliliklerin öncesinde, özellikle nişanlılıkta birbirlerini görmek için çekilen özlemin azalmaması için aşka meşk eklemeli, aşk meşk ile taçlandırmalıdır. Aşkın meşke dönüşmesi, birlikte yapılan işlerin tamamına özenmek ve kalite arayışı olmalıdır. Bir anlamda ilişkideki toplam kaliteyi arttırmaktır. Tabii ki her zaman aynı standartları yakalamak mümkün değildir. Bu durumda ortalama kaliteye bakılır. Ortalamayı düşürmemek için, eşler meşk edecekleri birlikte geçirecekleri zamanlar için bir özen göstermelidir. Sanki çok özel bir konuk misafir ediliyormuş gibi yaşanmalıdır. Sizde sizden daha özel kim olabilir ki? Ne aşkın bitmesine ne de meşkin önemini yitirmesine müsaade etmeyiniz

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi