Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

Yöneticiler Neleri iyi yapmalı?

Yöneticilerin bir çok konuda iyi olması gerekiyor. Ama bazı noktalar var ki bunlar olmazsa olmaz. Bu önemli konuları 4 başlıkta inceleyebiliriz.

  1. Planlama: Hedefleri tanımlamak, geleceğe yönelik tahminde bulunmak, doğru işleri doğru zamanda yapılabilmesi için takvimlendirme yapmak.
  2. Organize Etme: Organizasyon içinde neyin gerekli olduğuna ve kimin hangi işi yapacağına karar vermek. Bu gerekli görevleri yürütebilmek için işi bölmek ve kaynakları belirleyerek, yapılacak işleri doğru bölüştürmek.
  3. İdare Etme: Talimat verme, doğru koordine etme, insanları çalışmaya özendirme ve önderlik etme.
  4. Denetleme: İşlerin doğru yapıldığından, planlamaya uyulup uyulmadığından emin olmak için, doğru şekilde takip etme. Planı, denetleme işlevini kullanarak devam ettirmek, hata varsa düzeltmek, yönlendirmek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.