Dr. Abdulrezzak ÇİL

Dr. Abdulrezzak ÇİL

YGS geçti, şimdi sıra geldi LYS'ye

YGS geçti, şimdi sıra geldi LYS'ye

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz YGS için yapacaklarını yaptılar, hayıflanmaya ve keşke demeye gerek yok, önümüzdeki günleri en iyi değerlendirme adına hazırlıklarımızı güncellememiz ve gözden geçirmemiz gerekecektir. Bunun için bazı bilgileri sizinle paylaşarak LYS ile ilgili çalışmalarda hızınızı arttırmanızı istemekteyiz. 

Öncelikle yapılan YGS sınavında ham 150 puan barajını aşmalısınız ki LYS’ye girmeye hak kazanın. Bu barajları aşmak için öncelikle LYS’lere girme hedefi olan öğrencilerimizin en azında toplam 32 net yapmaları gerekmekteydi. Bu da bölüm başına 8’er net demektir.

Artık çok hızlı bir şekilde YGS sınavının havasında çıkılmalı ve yeni çalışma temposuna başlanmalıdır. LYS konularından eksikler eğitim kurumları ile beraber giderilmeli.  Konu tekrarları ile birlikte bolca soru çözülmelidir. Mümkünse Nisan ayı sonuna konu bırakılmamaya çalışılmalıdır. Bütün konu eksikleri bu 2 ayda giderilmeli ve son bir ay bolca tekrara dönmelidir. 

Mayıs tekrar ve deneme ayıdır. Konular ciddi bir şekilde tekrar edilmeli ve hiçbir deneme kaçırılmamalıdır.  Mümkünse Haziran az konu tekrarı bırakılmalı bolca soru çözülmelidir. Gerçek deneme ciddiyeti olamayan bir deneme yapılmamalıdır. Çünkü bunlar moral bozma sonucunu doğura bilinir. Yeni sınav sisteminde öğrenciler bir puan türünü almak için birçok veri kullanmak zorunda kalınır. 

Haziran, geldik sınav ayına. İlk sınav 18 Haziran 2016’da LYS-4 yani sosyal bilimler alanında gerçekleşecek. Haziran ayı içerisinde ilk 15 günü de iyi değerlendirmek ve eksik olunan konularda bol bol soru çözmek gerekmektedir. Hiçbir şeyin sizin moralinizi bozmasına müsaade etmeyin ve tüm denemelere giriniz. Tüm aylarda olduğu için rehber ve sınıf danışmalarınızın tüm taktiklerini uygulayın birinin gözetiminde olmayı ihmal etmeyin.

Temmuz 2016 yılının ilk yarısını iyi değerlendiren kıymetli öğrencilerimiz için hak ettiği tatili kazandıkları aydır. Haydi, gençler temmuzdaki güzel günler sizleri bekliyor. Yeter ki sınavınıza kadar çalışmaya devam edin.  Sonrada üniversite tercih ve kayıt dönemi. Hayırlısıyla olsun hayırlısı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Dr. Abdulrezzak ÇİL Arşivi