Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Öğretmen Güdüleri

Öğretmen Güdüleri

Öğretmen güdüsünün karşılanması hem öğretmen açısından hem de okul yönetimi açısından önem taşıyor. Bu güdülerden öz gerçekleşim güdüsü (yaşama, var olma, gelişme ve iyileşme) önem taşıyor.

Yaşama derken; öğretmenin  varlığını en etkin, etkili bir biçimde sürdürmesi anlamına geliyor. Bunun için öğretmenlerin sağlıklı yaşamı için ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Öğretmen maaşlarının çok düşük olduğu ülkemizde sağlıklı yaşamdan bahsetmek mümkün mü?

Yine, öğretmen açısından nitelikli yaşamın okulda ne anlam geldiği sorgulanmalıdır. Öğretmen açısından okulda nitelikli yaşam, kararlara etkin katılım, moralin yüksek olması ve iş doyumunun yüksek olması anlaşılmalıdır. Maalesef, okullarımızda anılan bu öğeler açısından pozitif değerlere sahip olduğumuz söylenemez.

Diğer taraftan, öğretmenlerin var olma güdülerinin karşılanması gerekiyor. Ancak, bu alanda da sorunlarımız bulunuyor. Güç geçmesin ki öğretmenlerimiz şiddetle karşılanmasın. Buna ilaveten,var olma mesleğin saygınlığı ile de ilgilidir. Ancak, son 13 yılda öğretmenlik mesleği itibarsızlaştı.

Yine, her çalışan gibi öğretmenin kendini gerçekleştirme güdüsünün karşılanması önemli bir yer tutuyor. Bu alanda özellikle öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerinde yetersizlikler görülüyor. Öğretmenlerin yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam etmelerini sağlayacak yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu görüyoruz. Aslında, öğretmenlerin gelişmelerinin sağlanması her iktidarın temel sorumluluğu olmalıdır.

Bağlılık gereksinmesi/güdüsünün karşılanması öğretmenler için önemli bir yer tutuyor. Bu durum, büyük bir gruba bağlanma, kendini daha büyük bir grubun parçası olarak hissetme gereksinmesidir. Bunun için, okullarımızda daha yoğun olarak informal etkinliklere yer verilebilir. Grubun bu biçimiyle kaynaşması; öğretmenlerin bağlılık ihtiyacının karşılanması anlamına gelebilir.

Öğretmenlerin özgürlük ve özerklik gereksinmelerinin karşılanması, önem taşıyor. Bu nedenle, okul yönetimi tarafından kararlara katılmalı, çeşitli roller ve sorumluluklar yüklenmesine izin verilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi