Hasan GÜNEŞ

Hasan GÜNEŞ

Toplumda sağduyu gelişmiyor

Toplumda sağduyu gelişmiyor

İnsanın günlük yaşam içinde geliştirdiği ve bilimin yaygınlaşması, dolayısıyla bilimsel bilgiye yaklaşma süreci içinde bulunan görüşlerin, alışkanlıkların ve düşünme biçimlerinin toplamına verilen isimdir, sağduyu.

Toplumumuzda neden sağduyu gelişmiyor? Sağduyunun gelişmesi toplum için önemi nedir? Ülkemizde, sağduyu hususunda mevcut durum nedir? Toplumda sağduyunun gelişmesi için neler yapılabilir?

Maalesef; toplumumuzda sağduyu gelişmiyor. Çünkü; genelde çocukların model aldıkları anne babaları bilimsel gerçeklere gerçekten inanmıyorlar. Yine, sağduyunun gelişmemesinin nedenleri arasında toplumun sosyo ekonomik koşullarının yetersizliği geliyor. Buna anne babaların düşük eğitim düzeyi de eklenince daha da kötü bir durum  alıyor.

Ya okullarımıza ne demeli? Maalesef; bilime inanmayan eğitimciler var. Böyle bir ortamda sağduyulu bireyler yetişir mi?

Elbette, sağduyunun önemi tartışılamaz. Sağduyu, bir toplumsal kurumların sağlıklı işlemesi için vazgeçilmezdir. Hemen hemen bütün kurumların daha işlevsel olabilmesi sağduyuya bağlıdır.

Ülkemizde, bilimsel kuramlara inanmayan bilim adamları bulunuyor. Böyle bir ortamda sağduyu gelişebilir mi? Bu gerçek bile her şeyi gözler önüne seriyor.

Toplumda sağduyunun gelişmemesi bir çok sorunlara gebedir. Toplumsal ve politik alanda görülen sorunlar sağduyunun gelişmemesinin bir sonucudur. Teknolojik alanda yetersizliğimizin nedeni sağduyunun gelişmemesi değil midir?

En çarpıcı gerçek; ekonomide dışa bağımlılığımızın devam etmesi sağduyunun gelişmemesine bağlıdır.

Pekâlâ; toplumumuzda sağduyunun gelişmesi için neler yapılabilir? Kuşkusuz; bu durum toplumsal bir sorundur. Söylenecek en önemli husus laik yaşamdır. Sonra da bilimsel eğitim önem kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Hasan GÜNEŞ Arşivi