Yönetimde "Dar anlamda kısa pas" yada "Prestij güç gösterisi"

4 asttan fazla kişiyi yöneten yöneticilikten çıkıp "iş gören"e dönüşüyor. Nasıl mı?

Bu konu ile ilgili daha 1930’lu 40’lı yıllarda araştırmalar yapılmış ve bu durum formüle edilmiştir.Bu araştırmayı yapanalardan biri Lyndall F. Urwick (1943) tir. Urwick'e göre yönetim alanı dikkat alanıdır. Ve bu alan en fazla 6 kişiden oluşmalıdır.

Vytautas A. Graicunas ise bir formülle, yönetim bilimine katkıda bulunmuş ve bir üstün kontrol alanının 3 ila 7 kişiden oluşması gerektiğini savunmuştur.

Graicunas, çok sayıda astı denetlemeye çalışan yöneticilerin, aslında, prestij ve güç kazanma isteği içerisinde olduklarını gözlemlemiştir.
“Dikkat alanı”nın (belirli bir zamanda, beynin algılayabildiği faktör sayısı) sınırlı olduğunu ve bunun 6 olduğunu belirtmiştir.
Kontrol alanının da bu kavramla örtüştüğünü görerek, 5 astına bir 6. ekleyen bir yöneticinin doğrudan ilişki sayısını %20 arttırdığını göstermiştir.

Vytautas A. Graicunas
Çapraz ilişkiler de göz önünde bulundurulduğunda, bu ilişkiler aritmetik olarak değil, üssel olarak artmaktadır.
Vytautas A. Graicunas tarafından aşağıdaki formülle açıklanmıştır.

R=N(2N/2+N-1)

R: İlişki Sayısı
N: Yöneticiye bağlı ast Sayısı

N R
1 1
2 6
3 18
4 44
5 100
6 222
7 490
8 1080
9 2375
10 5210

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.