Ahirete imanın bireyin hayatına olan katkıları nelerdir

Ahirete imanın bireyin hayatına olan katkıları nelerdir
Ahirete imanın bireyin hayatına olan katkıları nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ahirete inanan insanlar, Allah’ın adaletinin eninde sonunda gerçekleşeceğine inandıklarından bu dünyada hakkını alamayanların, ahirette hakkını alacaklarını bilirler. Bu da insanlara bir ümit ışığı olur ve onları karamsarlıktan uzaklaştırır, acılarını hafifletir, karşılaştıkları bela ve sıkıntılara dayanma gücü verir.

Ahiret inancı kişiye hak ve görev bilincini de verir. Yaptıklarından hesaba çekileceğini bilen kimse kazancını doğru işler yapar. Başkasının hakkını yemez, hileye, aldatmaya ve rüşvete yaklaşmaz, görevini hakkıyla yapar ve gönlü huzurlu olur.

Ahirete inanmak, psikolojik yönden, rahatlık ve huzur verdiği için inançlı kimse kendisiyle ve toplumla da barışıktır. Ahirete inanan kişi, ölümü hayatın bir başka şart ve yerde devamı, sonsuz hayatın başlangıcı olarak gördüğünden, ölümden korkmaz, ölümü Allah’a kavuşmak olarak görür. Bu da onu ümitvâr yapar. Daima ümit ve korku (havf ve reca) arasında yaşadığından iyiliklere meyletme, kötülüklerden uzaklaşma gayreti içinde olur.

261
168
262
168
168
133
169
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.