Ahirete inanan insan dünyada nasıl yaşamalıdır

Ahirete inanan insan dünyada nasıl yaşamalıdır

Sizce ahirete inanan insan dünyada nasıl yaşamalıdır, neler yapmalı, nelerden kaçınmalıdır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ahirete inanan insan bu dünyanın ahiret hayatına hazırlanma yeri olduğunu bilir ve yaşantısına dikkat eder. Ahirete bu dünyada yaptığı her işin hesabını vereceğini bile bir insan kimseye kötülük yapmaz. Haksızlık etmez, insanlara faydalı işler yapmaya çalışır. Ahirette, hesabı kolay verebilmek için bu dünyadaki hayatında Allah’ın emir ve yasaklarına uyar.

Ahiret gününe inanan insan öldükten sonra tekrar diriltileceğini ve yaptıklarından hesaba çekileceğini bilir. İyi ya da kötü hiçbir davranışın karşılıksız kalmayacağına inanır. Bu nedenle yaptığı bütün işlerde sorumluluk bilinciyle hareket eder. Kötülük yapmaktan kaçınır.

Allah’ın, cennette kendisi için hazırladığı nimetlere kavuşmak amacıyla onun hoşnut olacağı işler yapar. Sonunda cennette kendisi için hazırlanan nimetlere kavuşur. Ahiret inancı, insanda hesap verme bilincini geliştirir. İnsan, yaptığı her davranışın veya söylediği her sözün sadece ahirette değil, dünyada da bir karşılığının olduğunu bilir. Bu bilinç, davranışlarımızda daha dikkatli olmamızı sağlar. Bizleri kötülüklerden sakındırıp iyilik yapmaya yöneltir. İyi ve güzel davranışlarımızın Allah tarafından hem dünyada hem de ahirette ödüllendirileceği Kur’an’da ifade edilmiştir. 

Ahirete inanan insan kötülük yapmaktan ve suç işlemekten kaçınır. Çünkü insanda Allah’a karşı derin bir saygı ve günah işlemeye karşı utanma duygusu (hayâ) oluşmaktadır. Ayrıca yaptığı her şeyin kaydedildiğine ve ahirette hesabını vereceğine inanmak insanda sorumluluk bilincini geliştirir. İnsanın iç dünyasında onu kötülüklerden caydıracak ve vicdanını harekete geçirecek böyle bir güce her zaman ihtiyaç vardır.

Ahirete inanan insan, erdemli yaşamaya çalışır. Herkesle iyi geçinir ve kimseye haksızlık yapmaz. Doğru ve dürüst olmayı, iyilik yapmayı, insanlara hizmet etmeyi kendisine ilke edinir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.