Ahmet Yesevi’nin meşhur eserinin adı nedir

Ahmet Yesevi’nin meşhur eserinin adı nedir

Ahmet Yesevi’nin meşhur eserinin adı nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Ahmet Yesevi’nin “hikmet” adlı şiirlerini bir araya getirerek Türk tasavvuf edebiyatının bilinen en eski örneği olan eserinin adı Divan-ı Hikmet’tir.

Kitap dini ve tasavvufi bir eser olmakla birlikte konusu Allah aşkı ve peygamber sevgisi, İslamiyet'in esaslarıdır. Kitapta dervişlik hakkında övgüler, bu dünyadan şikayet, cennet ve cehennem tasvirleri, peygamberin hayatı ve mucizelerinden bahsedilir.

Kitap Karahanlı Türkçesinin Hakaniye lehçesiyle, sade ve yalın bir dille yazılmıştır. Dörtlük ve beyitler halinde oluşturulan eserde aruz ve hece ölçüsü bir arada kullanılmıştır. Eser lirik ve didaktik özelikler gösterir.

Hoca Ahmet Yesevi, 12. yüzyılda yaşayan önemli mutasavvıflardan biri olarak Anadolu coğrafyasında yaşamıştır. Eserler yazmış ve ders halkaları kurmuştur. Kendisinin ardından tarikatlar kurulmuş ve yolu devam ettirilmiştir. Türk alimlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Hoca Ahmet Yesevi yazdığı eserlerle tarihe geçmiştir.

Hoca Ahmet Yesevi’nin en meşhur eserlerinden biri de Divan-ı Hikmet isimli eseridir. İslam ve tasavvuf alanında önemli ilimlerin temellerinin anlatıldığı bir kitap olarak günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Türk İslam Tarihi’nde ortaya konan eserlerin arasında önemli bir yere sahiptir. İslam’ın anlaşılmasında ve tasavvufun yaşanmasında temel kaynak olarak tavsiye edilmekte ve kullanılmaktadır. Tarihimizin en önemli eserlerinden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
82
113
415
19
25
36
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.