Amelî-fıkhi yorum biçimlerini gösteren bir kavram haritası oluşturunuz

Amelî-fıkhi yorum biçimlerini gösteren bir kavram haritası oluşturunuz

Amelî-fıkhi yorum biçimlerini gösteren bir kavram haritası oluşturunuz bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

İslami ilimlerden biri fıkıhtır. Fıkıh kavramı sözlükte; bir şeyi bilmek, anlamak, en ince ayrıntısına kadar kavramak gibi anlamlara gelir. Dinî bir terim olarak ise fıkıh, kişinin amelî konularda yani dinin uygulamaya yönelik hükümlerinde kendi lehinde ve aleyhinde olan şeyleri bilmesi demektir. Fıkıh; İslam dininin namaz, oruç, hac, zekât, kurban, evlilik, miras, ticaret vb. amelî konulardaki görüş ve yaklaşımlarını delilleriyle birlikte ortaya koyar.

Amelî-fıkhi yorum biçimleri:

  • Hanefilik
  • Malikilik
  • Şafilik
  • Hanbelilik
  • Caferilik

şeklindedir. Kavram Haritası, kavramların birbirleri ile ilişkileri ifade eden diyagramlara denir.

Peygamberimizin vefatından sonraki asırlarda İslam dünyasının çeşitli bölgelerindeki âlimler, toplumda yeni ortaya çıkan sorunlara dinin bakış açısını belirlemek için içtihat yaptılar. Onların görüşleri, içtihatları zamanla halk tarafından benimsendi ve sonraki dönemde sistemli hâle getirildi. Böylece amelî-fıkhi mezhepler ortaya çıktı. Hanefilik, Malikilik, Şafiilik, Hanbelilik ve Caferilik bunların başlıcalarıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.